Wpis z mikrobloga

Mirki z #inwestowanie #gielda #xtb #etf , mam kilka etf, niestety muszę uwolnić trochę gotówki, moje pytania:
1. optymalizacja - mam etc na złoto, które ładnie zarobiło i etf na rynki wschodzące, które traci i chcę się pozbyć, plus etf, które jest na plusie, ale muszę sprzedać. Sprzedawać te najdroższe (ostatni etf, który chcę trzymać) czy jakieś inne zasady? Dobrze jakby ktoś podpowiedział, albo najlepiej jakieś materiały do zapoznania
2. przewalutowanie i wyciąganie kasy z XTB - jakieś rady?
Aktualnie wrzucam na revoluta i wpłacam na XTB walutę, w drugą stronę jest tak samo?
3. podatek Belki jest od zysku w wartości nominalnej w PLN? (kupowałem jak złotówka była mocniejsza i na samej walucie trochę zarobiłem)
  • 8
@Imputator: 1. Powinieneś mieć strategię inwestycyjną, w której masz proporcje czego ile trzymasz. Wtedy odpowiedź jest prosta - jeśli czegoś jest za dużo to sprzedajesz to, a jeśli wszystkiego po równo to zabierasz ze wszystkiego po trochu by proporcje były utrzymane.
2. Nie wiem jak z Revolutem, nie wchodziłem w niego.
Generalnie też zależy jaka waluta, ale jeśli np. dolar to wydaje mi się, ze dobrze mieć konto walutowe w Pekao
@Imputator 1. Sprzedawaj to co na według ciebie najmniejszy potencjał do wzrostu, ew. to co jest najbardziej ryzykowne jeśli chcesz ograniczyć ryzyko, ew tak żeby zachować proporcje portfela (jeśli jakieś masz założone)

2. Jak masz USD na XTB to chyba lepiej będzie jakiś Walutomat. Zrób sobie symulację przelewu i przewalutowania, i porównaj sobie koszty.

3. Kurs z NBP z dnia poprzedzającego zakupu i sprzedaży