Wpis z mikrobloga

18 maja 1865 r. 900 osób spojrzało w obiektyw aparatu, mając za plecami Dwór Artusa. Znajdują się w nich szykownie ubrani dżentelmeni w cylindrach i muszkach; niektórzy wybrali meloniki. Gdzieniegdzie widać mundur policyjny, a jedna czy dwie osoby mają na głowie pikielhauby. Fotograf złapał też pracowników fizycznych i robotników - dwóch akurat wynosi coś z piwnicy, jakiś siedzi zmęczony na schodach, inni uśmiechają się chwacko, trzymając dłonie w kieszeniach. Widać chłopców ubranych na modłę dorosłych oraz kilka kobiet w chustkach lub kapeluszach.

Zamrożona chwila sprzed 154 lat - w momencie zrobienia zdjęcia minęło dopiero kilka miesięcy od upadku powstania styczniowego. W Stanach Zjednoczonych 31 stycznia zniesiono niewolnictwo, a niemal równy miesiąc przed zebraniem się ludzi przed Dworem Artusa zamordowany został Abraham Lincoln. Również w kwietniu kończy się wojna secesyjna. Prusami rządzi król Wilhelm I Hohenzollern. Za 5 lat wielu z mężczyzn ze zdjęcia pójdzie na wojnę z Francją, po której zakończeniu Wilhelm I zostanie cesarzem zjednoczonych Niemiec.

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów cyfrowych Muzeum Gdańska

#gdansk #historia #ciekawostkihistoryczne #historiajednejfotografii #ciekawostki #trojmiasto
Pobierz
źródło: comment_1661358756odA2oar7YtDZ0VJwHIzSOk.jpg
  • 18
Prawy dolny róg


@Vel_Makarena: ups

najlepsze jest to, że jeszcze spokojnie w Gdańsku mogły żyć osoby, które pamiętały czasy kiedy miasto było w Rzeczpospolitej


@PrzewodniG: zawsze takie rozkminy robię ma cmentarzach(ostatnio w Kętach z żoną byłem, zajebisty cmentarz, ładny i zadbany), czytając jakieś daty z wczesnych lat 19 wieku. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@PrzewodniG Coś niesamowitego jak się patrzy na takie zdjęcia i teraz można się zastanawiać że 100 lat przed zrobieniem tego zdjęcia nadal żyliśmy w epoce odkryć geograficznych i kolonizacji(zdecydowana większość Afryki w ogóle nie była odkryta, nie wiedziano prawie ze nic o tym kontynenecie), a 100 lat po zrobieniu tego zdjęcia ludzie chodzili już po księżycu. To daje do myślenia ile może się zmienić w ciągu 100-200 lat.
@PrzewodniG: gdzieś w okolicach lat 1999-2000 całkiem niedaleko na Długim Targu z Zielonej Bramy pyknieto fotkę, tylko tym razem 20 albo 30k luda. Byłem tam i ja, bo pracowałem wtedy na DT i po prostu wylazłem na chwilę z roboty