Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 27
#heheszki

Chciałem tylko przypomnieć że stojąc w miejscu i tak #!$%@? z prędkością ok 1600 km/h.

W skali ziemi nie jest to dużo, ale i tak działa na nas siła odśrodkowa, którą równoważy i przewyższa grawitacja. Mianowicie masa ziemi sprawia że wszystko co znajduje się na tej planecie nie zostało #!$%@? w kosmos.

  • 13
@EnderWiggin: ale to tak nie działa, sama szybkość ma tylko połowę znaczenia dla siły odśrodkowej, drugą połową jest kąt. Na karuzeli, która ma 2 metry średnicy, jakbyś kręcił się z szybkością 10 metrów na sekundę, to by Ci mózg przez uszy wycisnęło. Na karuzeli o średnicy 200 metrów, mając szybkość 10 metrów na sekundę, nawet nie poczujesz, że jest jakaś siła, może nie wystarczyć żeby się ołówek ze stołu stoczył.

Tak,
@tomtom666: nie, to sa dwie rozne rzeczy i nie nalezy ich ze soba mylic. Sila odsrodkowa to sila bezwladnosci, ktora niejako "wyrzuca" cialo z okregu, po ktorym sie porusza. Sila dosrodkowa to sila, ktora to samo cialo "zmusza" do poruszania sie po tym okregu
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@freepoint: a #!$%@?

Jeżeli to samo zagadnienie jest rozpatrywane w inercjalnym układzie odniesienia, to siła odśrodkowa nie występuje, ale siły rzeczywiste zapewniające zmianę kierunku ruchu są równe sile dośrodkowej. Siła dośrodkowa ma taki sam kierunek, taką samą wartość, ale przeciwny zwrot niż siła odśrodkowa. Oba opisy są poprawne, a użycie odpowiednio dobranego układu nieinercjalnego umożliwia rozpatrywanie ciała jako pozostającego w spoczynku.


@tomtom666: dwie nazwy tego samego zjawiska w pewnych przypadkach