Wpis z mikrobloga

Hej!

Jak uważacie, czy mogę sprzedać samochód na fakturę vat-marża ze swojej JDG, sam sobie?

Przykładowo: Jan Kowalski posiada firmę „Biznes Jan Kowalski”. W swoim biznesie handluje samochodami. Kilka miesięcy temu kupił samochód na handel, jednakże nie sprzedaje się, więc postanowił go sobie zostawić.

Więc Jan wystawia fakturę vat-marża, gdzie sprzedającym jest „Biznes Jan Kowalski”, a kupującym on sam, tj. Jan Kowalski. Kwota w tym wypadku nie ma raczej znaczenia, jednakże przyjmijmy, że JDG sprzedała samochód z minimalnym zyskiem.

Pytałem u dwóch księgowych i... zdania ekspertów są podzielone. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dziękuję!

#ksiegowosc #jdg #firma
  • 10
  • Odpowiedz
@tkrtv: Jak możesz sam sobie sprzedać :P Mój ojciec kiedyś tez pytał kilku ośób i nikt nie był w stanie uzasadnić jak sprzedać wspólne auto (chyba spółka) jednemu ze wspólników (jdg), jakoś to załatwił ale to było z 15-20 lat temu
  • Odpowiedz
@zibizz1 czo? Od kiedy JDG ma wspolników?
@tkrtv zasadniczo to prosta sprawa, wszystko kryje sie nie pod pojęciem "sprzedaż" a przeniesienie środka trwałego do majątku prywatnego. JDG to Ty, nie ma czegos takiego jak Biznes Jana Kowalskiego a obok jest Jan Kowalski. Na JDG te pojecia są tożsame wiec nie mozesz sprzedac auta samemu sobie bo Ty jestes jego wlascicielem.
  • Odpowiedz
@debenek: Oczywiscie ze mozesz... tylko to jest zasadnicza roznica miedzy towarem handlowym a srodkiem trwalym. Gdybys to traktowal jak pisze Sloneczko to sprawa nie jest taka prosta jak Ci sie wydaje jesli chodzi o VAT ...
  • Odpowiedz