Wpis z mikrobloga

Cześć:) korzystam z wakacji kredytowych i mam pytanie co do nadpłaty kredytu. Czy lepiej odkładać pieniądze i później wpłacić całość czy lepiej spłacać w miesiącu objętym wakacjami kredytowymi? Nie mam prowizji co do wcześniejszych spłaty lub nadpłaty.
#kredythipoteczny #kredyt
  • 74
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

tak będzie xD spłaciłeś odsetki naliczone do czasu uruchomienia WK. W kolejnej racie będziesz miał wyrownianie tych odsetek


@masqu88: mozesz napisac z czego to wynika, tak dla laika w bankowości?
  • Odpowiedz
@viejra Niektóre banki mają tak, że przy nadpłacie w pierwszej kolejności wymagają spłaty odsetek naliczonych od ostatniej raty. To tylko pozornie negatywna sprawa. Przy najbliższej racie, z powodu tego że odsetki zostały już w części spłacone za ostatni miesiąc, kwota odsetek zostanie zmniejszona o te kwotę a kapitału zwiększona o te kwotę. To tak najkrócej jak się dało :) Nadplacajac spłacasz odsetki miesięczne na 2 razy, przy nadpłacie i przy racie.
  • Odpowiedz
@viejra: No to odsetek naliczonych od ostatniej raty będzie 0 lub będą tylko jednodniowe. Zakładając że jednodniowe czyli np miesięczne 3000 zł, jednodniowe 100 zł, spłacisz te jednodniowe 100 zł przy nadpłacie ale potem przy racie będzie o 100 zł mniej odsetek a o 100 zł więcej kapitału. Jak 0 to najbliższa rata nie będzie się różnić a całość odejmie się od kapitału już w chwili nadpłaty.

Ale tak jak pisałem, spłata tych odsetek jest tylko pozornie niekorzystna (no bo przecież rata wyrówna) - bardziej opłaca się nadpłacić nawet 3 dni przed ratą i spłacić przy nadpłacie 27-dniowe odsetki 2700 zł niż czekać 3 dni z nadpłatą do raty.

Inaczej mówiąc - po co mam czekać z nadpłatą 50k zł 3 dni do raty, jak już dziś nadpłacając 50k zł mogę spłacić 47300 zł kapitału a przy racie za 3 dni spłacić pozostałe 2700 zł kapitału. Spłacając już dziś 50k zł, przez te 3 dni mam naliczane odsetki niższe o np. 33 zł (na 8%), czekając do raty z tą nadpłatą tylko 3 dni, wyrzucam 33 zł w
  • Odpowiedz
@vertical: jeszcze nie wspomniałeś o jednej opcji.
Niektóre banki dają możliwość nadpłaty kapitału i dodatkowego pobrania odsetek. Tj naliczone masz np. 2tys odsetek. Robisz nadpłatę 10tys i wybierasz opcje nadpłaty kapitału i dodatkowego spłacenia odsetek. Co skutkuje tym iż na koncie musisz miec zagwarantowane 12tys. 10tys idzie na kapitał a te 2tys na odsetki.

Oczywiście niema to najmniejszego znaczenia w jakiej formie spłacone są odsetki ale warto o tym wspomnieć
  • Odpowiedz
@masqu88: Chodzi Ci o np. mBank i deklarację 10k zł ale doliczenie do tego 2k zł tych odsetek naliczonych od ostatniej raty? I np. PKO BP i deklarację 10k zł, które zostaną rozłożone przez bank na 8k zł kapitału i 2k zł odsetek? To techniczny aspekt, w mBanku deklaruje się kwotę bez odsetek a w PKO BP z odsetkami, nie ma przecież żadnego problemu żeby w mBanku również nadpłacić 10k
  • Odpowiedz
@vertical: nie wiem który bank, nie pamiętam.. Tzn technicznie niema to znaczenia w temacie rozliczania nadpłaty kapitału.

Chodzi o to że można zrobić nadpłatę 10k i zaznaczyć pobranie dodatkowo odsetek naliczonych. Wiec trzeba zagwarantować na koncie spłaty kredytu kwotę nadpłaty 10k + kwotę odsetek naliczonych 2k (razem 12k)

Ta operacja spowoduje rozliczenie 10k na kapitał i 2k na odsetki co będzie skutkować "wyzerowaniem" odsetek.
Jedyne co trzeba pamiętać to zagwarantować odpowiednia kwotę
  • Odpowiedz
@masqu88: Jasne :) A wiesz, że jak zadeklarujesz tak jak piszesz, czyli 10k zł kapitału i wyzerujesz 2k zł odsetek bieżących to 10k zł odejmie się od kapitału w momencie nadpłaty, ale pozostałe 2k zł kapitału odejmie się od kapitału przy najbliższej racie, bo kapitał w racie po nadpłacie będzie zwiększony o 2k zł. Czyli tak naprawdę zrobiłeś nadpłatę na 12k zł kapitału, co dla niektórych jest niepojęte.
  • Odpowiedz
@vertical: ja to wiem :) chodziło mi bardziej o to by pamietać o zabezpieczeniu środków na ta operacje gdyż nadpłata może nie zostać wykonana z powodu braku własnie tych dodatkowych funduszy na odsetki ;)
  • Odpowiedz