Wpis z mikrobloga

@piotre-gie Widzę że masz odsetki skapitalizowane, w jakim celu brałeś jedną ratę wakacji bankowych odsetkowych, miałeś problem ze spłatą? Te wakacje były niekorzystne, nie dziw się że teraz masz do spłaty te odsetki skoro ich raz nie płaciłeś :) PS. Splata odsetek bieżących przy nadpłacie to nie jest nic niekorzystnego a przedstawiasz to chyba jakbyś te pieniądze wyrzucił w błoto.
nadpłata dzień po spłacie raty po zakończonych wakacjach kredytowych, wtedy masz pewność że spłacony będzie kapitał bo odsetki nie zdążą się skumulować a naliczane są codziennie


@redempted Kolejny znawca. Przestańcie wypowiadać się jak nie macie pojęcia i doradzać zwlekanie z nadpłatą w dniach kiedy odsetki są naliczane, przez takie porady płaci się więcej odsetek. A jak spłacę te odsetki przy nadpłacie to co się niby stanie, jestem stratny o tę kwotę? Rozumiem
@vertical
@piotre-gie

Wy widocznie też nie macie pojęcia o czym piszecie ¯_(ツ)_/¯ Nadpłata w pierwszej kolejności rozlicza odsetki naliczone od dnia spłacenia poprzedniej raty do dnia dokonania nadpłaty, ALE w kolejnym miesiącu udział kapitału w racie jest większy o tą kwotę którą potrąciło z nadpłaty.
@Bartisss spłacaj od razu, bo nadpłata w pierwszej kolejności idzie na poczet odsetek. Ja w PKOBP zwlekałem dwa miesiące, nadplacilem 3000 i na poczet kapitału zaliczyło mi jedynie 600zl.

W każdym razie dokładnie czytaj umowy i warunki bo bank tylko czeka żeby cię wydymać

@piotre-gie: Nadpłać w pierwszym dniu po dacie wymaganej raty i nadpłata pójdzie tylko na kapitał
@b7kj: No tak, a udział odsetek niższy o tę kwotę bo już spłaciliśmy część odsetek przy nadpłacie, przecież ja to wiem doskonale, skąd pomysł że nie wiem?

@Zady_i_walety: XD przestań doradzać szkodliwe zwlekanie z nadpłatą aż do dnia po racie, lepiej nadpłacić wcześniej i zapłacić odsetki bieżące, to tylko pozornie niekorzystne. Szkodliwe jest za to zwlekanie z nadpłatą, powoduje że zwlekający zapłaci więcej odsetek.
@b7kj: No tak, a udział odsetek niższy o tę kwotę, przecież ja to wiem doskonale, skąd pomysł że nie wiem?


@Zady_i_walety: XD przestań doradzać szkodliwe zwlekanie z nadpłatą aż do dnia po racie, lepiej nadpłacić wcześniej i zapłacić odsetki bieżące, to tylko pozornie niekorzystne. Szkodliwe jest za to zwlekanie z nadpłatą.

@vertical: Co jest szkodliwe? Jak op chciał nadpłacić kapitał to aby spłacić np 6k pln to na koncie
@vertical jak wiesz, to co to za gadanie że któryś termin jest bardziej szkodliwy XD?

To co Ci potrącą z nadpłaty, będziesz miał oddane w kolejnej racie, i na jedno wyjdzie.
jak wiesz, to co to za gadanie że któryś termin jest bardziej szkodliwy XD?


@b7kj: No ale zwlekanie z nadpłatą jest szkodliwe. Zakładamy brak wakacji, nadpłata 50k zł, czekam z nią 2 tygodnie do raty bo przecież "pójdzie w odsetki" (XD). Na oprocentowaniu 8% przez te dwa tygodnie radośnie wyrzucam w błoto 153 zł (bo bank naliczał przez 2 tygodnie wyższe odsetki od wyższego o 50k zł kapitału). Gdzie się mylę?
@jarzyn88 to zależy od banku. Mój, ogólnie beznadziejny, przynajmniej w tym temacie jest prosty: deklaruje kwotę nadpłaty i dzień i już, pyk. Odjęte z kapitału w dany dzień, żadnej zabawy z odsetkami. Pilnuje tych nadpłat jak na razie wszystko się zgadza.
jak wiesz, to co to za gadanie że któryś termin jest bardziej szkodliwy XD?


@b7kj: No ale zwlekanie z nadpłatą jest szkodliwe. Zakładamy brak wakacji, nadpłata 50k zł, czekam z nią 2 tygodnie do raty bo przecież "pójdzie w odsetki" (XD). Na oprocentowaniu 80x20208e3e8rzez te dwa tygodnie radośnie wyrzucam w błoto 153 zł (bo bank naliczał przez 2 tygodnie wyższe odsetki od wyższego o 50k zł kapitału). Gdzie się mylę?

Co
@jarzyn88: No tak, ja doskonale wiem, że jeżeli się spłaci przy nadpłacie część odsetek miesięcznych, to przy najbliższej racie będzie ich o tyle mniej (bo zostały już spłacone przy nadpłacie) a kapitału więcej (bo bank uzupełni ratę kapitałem, ale trzeba uważać bo nie zrobi tego w okresie karencji i gdy są raty malejące, trzeba samodzielnie uzupełnić nadpłatą). Gdy są raty równe, spłata odsetek przy nadpłacie wcale nie jest niekorzystna w przeciwieństwie
op wziął wakacje. Rozumiem, że zamiast standardowej raty chce nadpłacić, najlepiej kapitał. Co do odsetek to sobie policz. Wziąłem dla przykładu kwotę raty miesięcznej 6k pln. Calosciowy kredyt to powiedzmy 650k pln. I teraz, gdy płacisz zwykła ratę to z tych 6k pln sam kapitał to Ok 1,8k pln. Reszta to odsetki. Jeśli Op te same 6k pln chciałby przeznaczyć na nadpłatę np w dniu przed wymaganą ratą to przy nadpłacie 6k
@mysteron: Czekaj…czyli chcesz mi powiedzieć ze w sierpniu mogę zapłacić normalnie ratę i całość pójdzie na kapitał? Pytanie czy nie lepiej jest poczekać te 4 mies. i w grudniu wpłacić z automatu 4 raty (zakładając ze te pieniądze odkładam) i ewentualnie coś dorzucić
op wziął wakacje. Rozumiem, że zamiast standardowej raty chce nadpłacić, najlepiej kapitał. Co do odsetek to sobie policz. Wziąłem dla przykładu kwotę raty miesięcznej 6k pln. Calosciowy kredyt to powiedzmy 650k pln. I teraz, gdy płacisz zwykła ratę to z tych 6k pln sam kapitał to Ok 1,8k pln. Reszta to odsetki. Jeśli Op te same 6k pln chciałby przeznaczyć na nadpłatę np w dniu przed wymaganą ratą to przy nadpłacie 6k
@Bartisss: Ja bym poczekał do końca wakacji kredytowych i wtedy nadpłacił.
Nigdy nie wiadomo, czy w tym kraju zaraz nie wejdzie przepis ze jeśli nadpłaciles kredyt w trakcie wakacji kredytowych, to wakacje są ci nie potrzebne bo masz pieniądze. Wiec wakacje ci nie są potrzebne
Ja bym nie ryzykował
Bo musisz mieć więcej środków na koncie aby te 6k kapitału nadpłacić. Więcej o te odsetki. Czyli z 9k pln jeśli na 2 tygodnie przed wymagana rata. Poza tym nic więcej się nie dzieje, bo w kolejnej wymaganej racie te odsetki będą pomniejszone o te przykładowe 3k pln


@Zady_i_walety: A Ty nadal o tym że nadpłacić muszę niby więcej. A co jak nadpłacę 6k zł 2 tygodnie przed ratą (3k zł