Wpis z mikrobloga

Czemu tak dużo osób wszędzie płacze na reddicie czy wykopie, że mało kandydatów zgłasza się im na rekrutację, a jak już to w większości są słabi? Tymczasem ja będąc po drugiej stronie w ogóle tego nie czuję, rekrutacje w których uczestniczę często mają dość dużo rozbudowanych etapów i mimo tego, jak popatrzę na tę ofertę pracy (poziom senior) na LinkedInie, to potrafi być na nią kilkadziesiąt aplikantów, a czasami nawet powyżej setki. Nawet jak popatrzę na oferty, które mnie nie interesują, bo płacą za mało to zazwyczaj jest tam ponad 20 aplikantów, a realnie jest dużo więcej, bo tylko część składa przez LinkedIna. Ci co narzekają na małą ilość i jakość kandydatów po prostu pracują w jakichś januszexach, które słabo płacą i nikt się tam nie zgłasza?
#programista15k #programowanie
  • 16
@bart40404: no widzisz a u mnie wygląda to tak że gadam sobie albo z klientem albo z rekruterami, nie ma miliona etapów i jak się dogadamy to najwięcej czasu zjadają prawnicy dogrywający umowę. Może dlatego ze nikt mnie na seniora nigdy nie pasował, na juniora też nie ;)
@ElMatadore: w sumie ma to sens, może część z tych ludzi to jacyś bootcampowcy, którzy spamują na każde ogłoszenie

@keton22: mnie to obojętne jaka pozycja, byle się kasa zgadzała. Ja głównie aplikuję do jakichś zagranicznych korpo, to tam duża część po prostu kopiuje proces rekrutacji z FAANGów i jest pełno etapów typu algorytmika+system design+znajomość technologii+mindset
@bart40404: To też mocno zależy od technologii. Jak szukaliśmy juniora na JSa, to szybko znaleźliśmy odpowiedniego kandydata, jak szukaliśmy mid/seniora na Swifta, to znaleźliśmy po pół roku ogarniętego juniora, bo takie dzbany przychodziły że nie dało się ich zatrudnić
@NoMoreTearsJustSmile: nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że te staty mogą być w jakimś stopniu prawdziwie, bo trendy, które pokazują się zgadzają z rzeczywistością. Np. firmy, gdzie można pracować z kilku różnych krajów na tą samą pozycję wystawiają zwykle kilka tych samych ogłoszeń tylko z inną lokalizacją. I można zaobserwować tam trend, że np w Niemczech czy Francji aplikujących jest sporo więcej niż tych w Polsce, co jest dosyć logiczne.
@bart40404: A bierzesz pod uwagę że większość wysłanych cv przez linkedin nie przechodzi nawet screeningu? Ludzie to wieksi debile niż zakładasz, dlatego tak trudno zrekrutowac ogarnięta osobę.
@inquis1t0r: Osoby startujące na seniora, która nie mają pojęcia czym jest ARC i jak działa, a różnica między weak, a unowned to czarna magia.
I to chyba najbardziej przerażający brak i najbardziej zapadł w pamięć podczas prowadzenia rekrutacji.
Dość często przewijał się brak wiedzy odnośnie różnicy między bounds i frame. To takie rzeczy co zapamiętałem z tych odpowiedzi.
No ale brak jakiejkolwiek wiedzy odnośnie ARC skreśla jakkolwiek osobę na stanowisko seniorskie,