Wpis z mikrobloga

Sierpień
Pragmatyzm

Stoicyzm na dziś – 10 sierpnia
Perfekcjonizm utrudnia działanie

„Nawet jeśli straciliśmy nadzieję na osiągniecie doskonałości, nie porzucamy z tego powodu naszych działań”.
– Epiktet, Diatryby, 1.2.37B

Psychologowie mówią o zniekształceniach poznawczych – wzorcach myślenia prowadzących do przesadnych wniosków i wywierających negatywny wpływ na życie pacjenta. Jednym z najczęstszych zniekształceń jest myślenie na zasadzie „wszystko albo nic” (nazywane też myśleniem dychotomicznym). Oto przykłady
- Jeśli nie jesteś ze mną, jesteś przeciwko mnie.
- Ten człowiek jest zupełnie doby (lub zły).
- Ponieważ zadanie nie zakończyło się pełnym sukcesem, poniosłem całkowitą klęskę.

Tego rodzaju skrajne sposoby myślenia są powiązane z depresją i frustracją. Jak mogłoby być inaczej? Perfekcjonizm rzadko prowadzi do perfekcji – częściej do rozczarowania.

W pragmatycznym podejściu takie zagrożenia nie występują. Należy przyjmować to, co możliwe. O tym przypomina Epiktet. Nigdy nie będziemy idealni (jeśli perfekcja w ogóle istnieje). W końcu jesteśmy ludźmi. Dlatego w działaniach powinniśmy dążyć do postępów, nawet jeśli możemy zrobić tylko niewielki krok naprzód.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 17
Kiedyś w kontekście radzenia sobie z perfekcjonistycznym podejściem ukułem sobie myśl:
"Perfekcja wymaga dyscypliny, dyscyplina nie wymaga perfekcji." Pomaga, bo dzisiejszy wpis to dla mnie całkowita prawda. Przesadne wymaganie od siebie, prowadzi do bezczynności.

Do tego dorzucę cytat Churchilla: “The maxim, "Nothing prevails but perfection," may be spelled PARALYSIS.”
@sledz:

Ponieważ zadanie nie zakończyło się pełnym sukcesem, poniosłem całkowitą klęskę.


Ach, gdyby to było takie proste... Pamiętam, jak kiedyś na egzaminie zawodowym zdobyłem 98% i zamiast się cieszyć, że to bardzo wysoki wynik, byłem zawiedziony, że zabrakło mi jednego punktu do 100% :')