Wpis z mikrobloga

Hasło na dziś:

rozmnażanie to klucz do przetrwania


Pytanie:
czym jest to przetrwanie i po co ktoś mam to robić? Jaki jest w tym sens? Przywołuję na świat kolejne życie które będzie musiało chorować, (jak dobrze pójdzie) zestarzeć się i umrzeć zostawiając w smutku najbliższych?

Świetnie opisuje to buddyzm:

nie zdając sobie sprawy z cierpienia, z którym związane jest życie, człowiek płodzi dzieci i co za tym idzie staje się przyczyną starości i śmierci. Jeśli tylko zda sobie sprawę z tego jakie cierpienie może spowodować poprzez ten swój czyn, powstrzyma się od prokreacji; w ten właśnie sposób położy kres starzeniu się i umieraniu


W skrócie: chcesz wygrać ze śmiercią? Przestań się rozmnażać. Dopóki płodzisz, dopóty będą cierpienie i śmierć.

Podejmujesz decyzje za inną osobę a ona nie może jej odwołać. Rozpowszechniasz głód, choroby, wojna, ból, smutek, rozpacz, nowotwory, maltretowania.

w pierwszych 88 latach dwudziestego wieku od 170 milionów do 360 milionów nieuzbrojonych, bezbronnych cywili i cudzoziemców zastrzelono, zatłuczono, torturowano do śmierci, zadźgano, spalono, zagłodzono, zamrożono, zmiażdżono, zmuszono do pracowania do śmierci, pogrzebano żywcem, utopiono, powieszono, zbombardowano lub w jakiś inny sposób zabito w wyniku rozporządzeń rządów


#antynatalizm #dzieci i chyba troche #buddyzm
  • 61
@pomidorowymichal1: nie. Ale dużo ludzi prowadzi normalne życie i są szczęśliwi nie wiem skąd założenie że życie to jakieś cierpienie nawet jak ktoś cię zastrzeli czy będzie torturowal czy będziesz głodny przez jakiś czas nadal możesz mieć szczęśliwe życie przed tym więc warto było żyć.
. Życie składa się z chwil gorszych i lepszych i dla tych lepszych chwil warto se żyć.


@Positano1: no tak przy zalozeniu ze juz istniejesz, pytanie ktore stawia antynatalizm jest czy warto jest powolywac nowe zycie na swiat, i czy szczesliwe chwile przewazaja nad zlymi

David Benatar argues that there is a crucial asymmetry between the good and the bad things, such as pleasure and pain:

the presence of pain is
w pierwszych 88 latach dwudziestego wieku od 170 milionów do 360 milionów nieuzbrojonych, bezbronnych cywili i cudzoziemców zastrzelono, zatłuczono, torturowano do śmierci, zadźgano, spalono, zagłodzono, zamrożono, zmiażdżono, zmuszono do pracowania do śmierci, pogrzebano żywcem, utopiono, powieszono, zbombardowano lub w jakiś inny sposób zabito w wyniku rozporządzeń rządów


@pomidorowymichal1: Byłem ostatnio w muzeum drugiej wojny światowej i gdy oglądałem tam zdjęcia, filmy i relacje z okrucieństwa i tortur to nie mogłem przestać
rozmnażanie to klucz do przetrwania


@pomidorowymichal1: Tak się zastanawiam... "Przetrwanie" ma formę dokonaną, w przeciwieństwie do "trwania". Sugeruje jakiś sukces - przejście przez okres, który groził przerwaniem trwania, i wyjście z niego obronną ręką. Przebiegnięcie wyścigu, i dotarcie do mety. Ale przecież tu nie ma żadnej mety. Ten wyścig trwa, dopóki biegniemy. Nie da się go wygrać, niezależnie od tego, jak długo będziemy biec.

Więc jak się chwilę nad tym zastanowić,