Wpis z mikrobloga

Najlepiej zmieniać przerzutki w trakcie pedałowania czy w przerwie? Bo z różnymi się już opiniami spotkałem, a mam coś w moim #unibike #!$%@?, że raz na 30 jazd mi spadnie łańcuch, a wcale często przerzutek nie zmieniam w trakcie jest. No i ostatnio tak spadł łańcuch, że nie wiem jakim cudem jego fragment dostał się między szczeliny osłony łańcucha i za cholerę nie chciał wyjść stamtąd...

#rower #rowery
  • 15
@ebismolarek: w przerwie ewentualnie bardzo lekko pedałując żeby wskoczył. Jak zmieniasz pedałując mocno to łańcuch na siłę wskakuje bo jest jeszcze pomiędzy i napęd cierpi

podejście że zmieniać przerzutki w trakcie pedałowania to podejście ludzi z 20 letnimi góralami z komunii, bo w tych rowerach trzeba pedałować żeby przerzutka dała radę wskoczyć
w przerwie


@haxx: co? xD czyli mam przestawać pedałować za każdym razem gdy chcę zmienić bieg? xD czyli jakieś setki jeśli nie tysiące razy w czasie jazdy? xD

@ebismolarek: już ci @PrzekliniakCQ: wytłumaczył: pedałujesz, zmieniasz bieg na manetce, unikasz w tym czasie super mocnego pedałowania, ale nadal kręcisz, wskakuje bieg. koniec.
@ebismolarek: jak spada lancuch to trzeba wyregulować skrajne przełożenia(w gorszym wypadku moze byc zbyt dlugi lancuch, ale to prawie niemozliwe jak nic nie kombinowales nim).
Przerzutki zmieniasz kiedy chcesz, na nic nie zwracasz uwagi. To ma tak male znaczenie, ze pewnie nie zdazysz uszkodzic napędu przez swoje zycie(chyba, ze naprawde duzo jezdzisz). Moj naped ma jakies 20tys km, zero dbania o niego, nawet za czesto nie czyszcze i nie smaruje i
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ebismolarek: przerzutki zmieniasz w trakcie pedałowania, łańcuch musi być w ruchu. Z czasem wyrób sobie nawyk zmiany bez zbędnego obciążenia. Czyli na przykład jak szykuje Ci się podjazd pod górę to warto wrzucić na małą tarczę z przodu na początku podjazdu a potem tylko zwiększać tryby na tylnym kole. Przednia przerzutka to chyba najsłabsze ogniwo całego systemu napędowego w rowerze.
@ebismolarek: Masz ma przerzutce srubki H i L. High i Low gear - to sa odboje ktorymi regulujesz jak daleko poza zebatki moze wychylic sie lancuch. Wyreguluj sobie L jesli spada ci z duzej.
Przerzutki zmieniasz pedalujac - musisz tylko pedalowac lekko w trakcie przesuniecia - bedziesz to czul stopa.