Wpis z mikrobloga

Hey #programista15k
Kupujecie sobie coś co miesiąc żeby wynagrodzić sobie trudy pracy czy kisicie całą wypłątę?
Staram sobie coś kupić żeby przynajmniej mieć coś od życia ale już kompletnie nie wiem na co można wydawać pieniądze oprócz tych wszystkich gadżetów które już mam (słuchawki/komputery/telefony itp)
Może podrzucicie jakieś pomysły #pracait
  • 102
@MokebeFromSenegal: jeżeli chodzi o spółki dywidendowe to mam w kilku miejscach w zależności od tego jaki mam plan na akcje. Natomiast polecam IKZE/IKZ + konta brokerskie możesz mieć kilka. Np. XTB ma do 100k euro na mc za darmo obrót nie płacisz prowizji. Tam możesz stworzyć 3 subkonta, każde do innego grania i w różnych walutach. Inne konta natomiast mają lepsza obsługę czy inne opcje inwestycyjne. To powinieneś sobie sam rozpisać
@acpiorundc: dzięki za odpowiedź - poczytam sobie o tym i przygotuje się do inwestycji - chyba wybiorę XTB.
Ostatnie pytanko: jak to potem rozliczasz z US? Czy po prostu wszystko co inwestujesz przeznaczasz na emeryturę?
@MokebeFromSenegal: jeżeli chodzi o IKZE/IKZ to poczytaj o tym, tam nie płacisz nic od zysku i w wieku 60 lat wypłacisz sobie bez podatku. Jeżeli chodzi o dywidendy z PL to "system" sam zabiera 19% od wypłaty a ty dostajesz na konto -19% podatku. Jeżeli chodzi o zyski kapitałowe z PL to raz na rok dostaniesz pit i wrzucasz to do podatki.gov Jeżeli chcesz mieć dywidendę/zyski z zagranicy to zazwyczaj sam
@alonzoo3: Możesz iść w kierunku mikrofonu za np. 4000 zł, żeby sobie pogadać na callu. Nikt tego nie usłyszy, bo kompresja teams zabije, ale no. Może upgrade monitorów do 4K 144 Hz. Ogólnie jak nie masz potrzeb, to dawaj kasę na konto oszczędnościowe lokatę albo zainwestuj. Nie ma się tym co też przejmować. Lepiej po prostu cieszyć się życiem i zapomnieć o świecie finansów. Pełna chillera