Wpis z mikrobloga

Pomyślałem sobie, ze duzo wieksze wrazenie robi liczenie wieku za pomocą miesięcy.
np moja corka zyje 50 miesięcy, a ja 498.

I tu dochodzimy do moja #teoria na podstawie #biblia

pamietacie księgę rodzaju i ten przesadny wiek pierwszych ludzi? (patrz foto)

Np. Adam żył 930 lat. jeśli podzielimy to na ilość miesiecy w 1 jednym roku, to wychodzi na to, ze mial 77,5 lat jak zmarł.

bog tez nie stworzył ziemi w 7 dni bo zaklada sie, ze 1 dzień to tez duzo duzo wiecej.

czyzby oni liczyli miesiace jako lata?
na początku myslalem, ze moze pory roku ale wtedy wyniki wychodzą za wysokie.

jedyną pięta Achillesową tej teori jest wiek ojca gdy rodza im sie dzieci.

np Kenan mial lat 70 gdy doczekal potomka. wg mojej teorii mialby niecale 6 lat.

z drugiej strony to tylko biblia i takich nieścisłości jest duzo wiecej.

ale co myslicie? zapraszam do #dyskusja
#przemyslenia #gruparatowaniapoziomu

przepraszam za lekki chaos wpisu i brak interpunkcji
erebeuzet - Pomyślałem sobie, ze duzo wieksze wrazenie robi liczenie wieku za pomocą ...

źródło: comment_1659519865PzKJWoHtuJQJAjPp9ETfAQ.jpg

Pobierz
  • 15
czyzby oni liczyli miesiace jako lata?

@erebeuzet:

Liczenie lat na podstawie historii Noego. Potop rozpoczął się gdy Noe miał 600 lat w drugim miesiącu , 17 dnia:

Rdz 7:11: "Kiedy zaś Noe wkroczył w sześćsetny rok życia, w drugim miesiącu tego roku, siedemnastego dnia miesiąca, popłynęła woda wszystkimi strumieniami z niebieskiej otchłani i pod jej ciężarem ustąpiły wszystkie zawory nieba."

Wody przybierały przez 150 dni, pięć miesięcy:

Rdz 7:24: "A wody
@erebeuzet: Teorii jest wiele na ten temat. Jedna z bardziej rozsądnych mówi o tym, że długi wiek był uważany za dar od Boga za dobre życie, więc osoby, które na to zasługiwały były opisane przez jakiegoś redaktora jako długowieczne ale nie ma to wiele wspólnego z ilością lat.
Poza tym księga rodzaju to raczej opowieść filozoficzno-teologiczna niż źródło historyczne

Rdz 6,3: Wtedy Pan rzekł: «Nie może pozostawać duch mój w człowieku
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
to dlaczego ziemia wg Biblii istnieje 5000 lat


@erebeuzet:

Pierwsze słowa PŚ rozpoczynają się słowami:

Rdz 1:1 Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię.*

Początek stworzenia nie został w samej Biblii nigdzie podany. Oczywiście mogę się mylić, choć domyślam się, że twoje twierdzenie ma korzenie raczej w naukach jakiegoś kościoła a nie w Biblii.

*według Biblii Tysiąclecia
ale co myslicie?


@erebeuzet: postrzeganie czasu jest zależne od kontekstu kulturowego, gdzie współczesne, scjentystyczne i ilościowe jego postrzeganie jako czegoś obiektywnego i powiązanego z prędkością światła w próżni jest tylko jedną z możliwych form. Ktoś kto mówi "sto lat cię nie widziałem!" albo "czekałem na to całe wieki!" nie mówi przecież dosłownie. Tak samo należy patrzeć na wszelkie biblijne zwroty typu "żył 900 lat" itp (jest jeszcze kilka innych czynników które
@erebeuzet: Sumeryjscy Królowie, którzy zostali skopiowani przez Żydków dopiero długo żyli ( ͡° ͜ʖ ͡°) kilkadziesiąt tysięcy lat życia to nic nadzwyczajnego jak masz czystą duszę Syna Bożego
@erebeuzet: Protoizraelici czy też judejczycy (jak zwał tak zwał) kradli (już wtedy) z kultur sąsiadujących ludów. Ta banda pastuchów nauczyła się pisać dopiero w okolicach 9 w p.n.e. kiedy cywilizowane ludy posiadały już pismo od dobrych 2 tysięcy lat. Palestyna zawsze była zadupiem i raczej kopiowała niż była inspiracją.
Mit o Adamie i Ewie, stworzenie świata i ludzi, mit o potopie, listy królów które były pierwowzorem dla wyliczanki o której piszesz