Wpis z mikrobloga

Cześć, chcę się wyżalić, ale nie mam komu. Nie wiem, czy wykop to dobre miejsce, ale nie mam siły gdzie indziej szukać. Mam 19 lat i źle się czuję psychicznie. Mam nerwicę lękową od 6 lat, kompletnie nie rozumiem siebie. Jestem na studiach informatycznych (właśnie skończyłam pierwszy rok), choć nie wiem, czy to jest to co chcę robić w życiu i boję się, że zmarnuje czas. Zdaję sobie sprawę z tego, że trzeba dużo uczyć się na własną rękę, jednak nie mogę się zmusić do systematycznej nauki, choć uważam, że IT to jedyne co mnie na ten moment interesuje. Boje się, że zostanę w tyle, że inni już będą daleko, że muszę tyle umieć, a dokładnie nie wiem co dokładnie chce robić w tej branży. Porównuje się do innych ludzi, szczególnie do rówieśników. Zazdroszczę im, że pracują, nawet w fabryce, na magazynie, nawet jeśli nie studiują. Wiem, że też mogłabym, ale wewnętrznie czuję, że nie jestem gotowa na to. Boje się iść do jakiejkolwiek pracy w przyszłości, boje się konkurencji, ludzi. Nie muszę na ten moment zarabiać, ale boje się, że potem będzie ciężko, że coś tracę i się nie rozwijam. Dręczą mnie wyrzuty sumienia, że niedługo będzie za późno ze wszystkim, przez co na nim nie mam ochoty. Większość dni spędzam w łóżku, choć się zmuszam, żeby gdzieś wyjść. Może dla niektórych ten wpis będzie śmieszny, ale dla mnie to poważne :/

#nerwica #depresja
  • 7
@heimskir nie rezygnuj ze studiów, według mnie warto je zrobić. Praca fizyczna, zwłaszcza dla kobiety, to mi się wydaje słaba opcja bo nie masz żadnej opcji rozwoju w przyszłości. Z IT z kolei masz bardzo duże pole manewru.
@heimskir: po pierwsze masz dużo czasu. Moi koledzy z pracy skończyli matmę i programowania zaczęli uczyć się dopiero na stażu po studiach. Teraz idzie im świetnie. Sam dopiero na 4. roku infy zdecydowałem, co chcę dalej robić w IT. Moje rady. Po pierwsze postaraj się zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Jeśli w złym stanie mentalnym będziesz na siłe szukać swojej ścieżki, możesz się szybko sfrustrować i porzucić jakiś fajny temat. Więc
@heimskir: popieram to co piszą @Victim i @tomek_dev. Dużo, na prawdę dużo osób nie wie co chce robić w życiu, ja sam po latach gdy zrobiłem inżyniera i magistra zmieniłem zupełnie branżę na IT i to też jest ok. To nie jest zmarnowany czas, bo zawsze czegoś się uczysz, coś z tego czasu wyciągniesz, kogoś poznasz, rozwiniesz jakieś umiejętności miękkie, czy choćby to, że dowiesz się, że nie chcesz tego