Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, nigdy się nie interesowałem obligacjami, ale powiedzcie mi czy to jest warte zachodu, mam kredyt na stałych 400k kapitału na 5% na kolejne 4 lata, i 70k gotówki mam wolnego aktualnie, myślałem czy bardziej opłaca się wrzucić to na 10 letnie edo, i wyjąc po 4 latach i wtedy nadpłacić kredyt na końcu stałych stóp, czy zrobić to od razu teraz? Dodatkowo zawsze moze wpaść jakaś lokata na kilka % dla dodatkowych oszczędności.

#obligacje #oszczedzanie #kredythipoteczny

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62e7a9a018ba22e41122d3a0
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 50
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Za 1.5 roku polska będzie miała problem z obsługą zadłużenia. Nie radzę, żadnych dłuższy obligacje niż max 1 roczne. Podobną stopę zwrotu mają obecnej 3 miesięczne lokaty (-belka). Tylko za 3 miesiące oprocentowanie będzie już lepsze.
Absolutnie zdała od rządowych papierów dłużnych.
  • Odpowiedz
@iMarket nie rozumiem, mam jasno określone, że przedwczesny wykup to 2 zł od obligacji więc po pierwszym roku już mogę wykupić i zyskać 4 procent, cena obligacji to stówka, do takiego EDO czy COI coś się jeszcze liczy?
  • Odpowiedz
OP: @emasele: @iMarket: nie moglem oczekiwac lepszych odpowiedzi, dzieki za nakreslenie problemu, juz troche poczytałem na temat obligacji, bylem pewnien ze sa one dosc bezpiecznym sposobem na ulokowanie pieniędzy. w takim razie zostają lokaty i przenoszenie pieniędzy po paru miesiącach, póki co na 7% czy 6.5% lepiej wrzucic gotowke w kredyt, ale jak za kilka miesiecy cos sie poprawi to wtedy wyjdzie troche lepiej tylko ze duzo roboty. Jeszcze
  • Odpowiedz
@seanconnery: @iMarket: @emasele: jestescie pewni ze tak to dziala? a nie mowicie tylko o obligacjach korporacyjnych? ja specjalista nie jestem ale w listach emisyjnych obligacji skarbu panstwa jest jasno powiedziane ze wykup przedwczesny oznacza 100% ceny startowej plus odsetki pomniejszone o kare (na 10 letnich 2 zl). Kary nie nalicza sie od ceny startowej. To znaczy ze ponizej 100% sie po prostu nie da zejsc... https://www.obligacjeskarbowe.pl/oferta-obligacji/obligacje-10-letnie-edo/edo0732/
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Obligacje detaliczne są bardzo bezpieczne, w 100% nie uchronią przed inflacją, ale te indeksowane pozwalają zniwelować straty. Ja np. na sierpiowych w tym roku mam prawie 17%. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@emasele: Jak będziesz czekał do końca to dostaniesz te 100zł, ale jakbyś chciał sprzedać na rynku wcześniej to już może być różnie, możesz stracić ale i zarobić. Najlepiej kupować obligacje na górce inflacyjnej.

Jeśli kupujemy obligacje Skarbu Państwa i trzymamy je do okresu zapadalności, to nie stracimy na wartości nominalnej naszej inwestycji, gdyż w przypadku obligacji o stałym oprocentowaniu z góry wiemy, jaki będzie nasz dochód w postaci kuponu;


Pewne ryzyko
  • Odpowiedz
@iMarket: ¯\_(ツ)_/¯ Państwu czy PKO, cholera wie, nie obchodzi mnie to w tym wypadku, masz opłatę od wykupu max. 2zł od obligacji, do wysokości odsetek za dany okres. Samemu sprzedawałem przechodząc na te lepiej % nowsze to jedynie straciłem odsetki z 2-3 miesięcy.
  • Odpowiedz