Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, nigdy się nie interesowałem obligacjami, ale powiedzcie mi czy to jest warte zachodu, mam kredyt na stałych 400k kapitału na 5% na kolejne 4 lata, i 70k gotówki mam wolnego aktualnie, myślałem czy bardziej opłaca się wrzucić to na 10 letnie edo, i wyjąc po 4 latach i wtedy nadpłacić kredyt na końcu stałych stóp, czy zrobić to od razu teraz? Dodatkowo zawsze moze wpaść jakaś lokata na kilka % dla dodatkowych oszczędności.

#obligacje #oszczedzanie #kredythipoteczny

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62e7a9a018ba22e41122d3a0
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 50
@iMarket: op pisze o EDO co równoznacznie wskazuje na zainteresowanie obligacjami DETALICZNYMI, a Ty piszesz "na obligacjach też można stracić", co (nominalnie) jest prawdą tylko w przypadku obligacji HURTOWYCH i KORPORACYJNYCH, które są zupełnie innym instrumentem inwestycyjnym. Jak to nie jest wprowadzanie w błąd to ja już nie wiem co jest.
OP: @Szczerbas: omg ale typ mi namieszał w głowie, wracam do punktu wyjścia, w takim razie stopa zwrotu z tego co widzialem po 4 latach wyjecia z zysk przy aktualnej infjacji to około ~10% w ciagu roku. Na chlopski rozum oplaca sie to robic, ale moze czegos nie rozumiem dokladnie? Moglbys moze cos podpowiedziec?
---

Ten komentarz został dodany przez osobę dodającą wpis (OP)
Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
@AnonimoweMirkoWyznania: Aktualne EDO:
https://www.obligacjeskarbowe.pl/oferta-obligacji/obligacje-10-letnie-edo/edo0832/
działają tak, że do kwoty co roku doliczają się odsetki - w pierwszym jest to 6,75%, a w następnych 1,25% + odczyt inflacji za miniony rok. Przy zerwaniu po 4 latach zapłacisz 2zł do każdego 100zł za wcześniejsze zerwanie, od zysku będziesz musiał zapłacić podatek Belki (19%).

Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że to się może opłacać, ale sprawdź ile możesz zyskać w różnych przypadkach