Wpis z mikrobloga

Jak sie mają sugerowane zabezpieczenia prądowe np C20A, C25A do faktycznego poboru? Szukam spawarki 1 fazowej, głownie producent sugeruje zabezpieczenie 20A czasem 16A. Czy zabezpieczenie np C20 jest wymagane przy pełnej mocy tj 180-200A i czy bedzie działać bez problemu na zabepieczeniu B16?
#spawanie #narzedzia #warsztat
  • 11
@MrKa: Mój magnum (MIg 204) normalnie zasilam z gniazdka zabezpieczonebo B16, z tego samego gniazdka jechałem wcześniejszą spawarką Dedra Desi 199, nigdy bezpiecznika nie wybiło. Ale i niemal nigdy nie używałem prądów spawania większych, niż 120A.
@MrKa: spawarki inwerterowe bez modułu pfc potrafią przy 200 amperach pobierać z gniazdka ponad 40A.

Na tabliczce znamionowej każdej spawarki masz m.in. podane parametry I1max oraz I1eff. I1max to maksymalny pobór prądu przez urządzenie i jak wspominałem wcześniej przy spawarkach 200A bez modułu pfc przekracza on 40A. I1eff to prąd efektywny, który jest wynikiem działania matematycznego maksymalnego poboru prądu spawarki, cyklu pracy i paru innych zmiennych.

Jeżeli spawarka MMA 200A bez
Jeżeli spawarka MMA 200A bez modułu pfc ma wpisany cykl pracy wyższy niż 15% (duty rate) i ma wtyczkę standardową 16A to na 99% nie spełnia norm europejskich i powinna być wycofana z rynku.


@marcho87: właśnie widzę, że lidl zaliczył faila, bo spawarka z linku wyżej na filmikach ma wtyczkę E/F chyba jakiś biały murzyn na magazynie ucinał wtyczki i pakował PCE
@wypokowy_expert: widziałem test tej spawarki u jakiegoś pepiczka na YT. Tam miała standardową 16A. Bezpiecznik 20A mu szybciej #!$%@?ło niż zadziałało zabezpieczenie termiczne. Duty Cycle to nadrukowali tak dla beki chyba..

Ale cóż zrobić jak niemal cały hobbistyczny rynek leci w wała..
@MrKa: 16A pozwala na obciążenie prawie 4kw, w trybie ciągłym. To mniej więcej przekłada się na jakieś 140-150A w spawarce, zależnie od typu i wydajności. Krótkotrwale powinno dać się spawać i do 180-200A. W teorii.

Pytanie zasadnicze: myślisz, że będziesz coś spawać na maksymalnym prądzie powyżej 3min? : ) W spawarce którą oglądasz masz uchwyt MB15, po paru minutach będzie tak gorący, że zapomnij o takim rzeźbieniu. W dodatku przy czarnej
Irthorr - @MrKa: 16A pozwala na obciążenie prawie 4kw, w trybie ciągłym. To mniej wię...

źródło: comment_1659310937xhHgnldpt7BIzyYJkaILYB.jpg

Pobierz