Wpis z mikrobloga

Mirki, jestem na #escitalopram od prawie roku, teraz dostałam antybiotyk Sumamed 500mg od lekarza internisty. Informacje o przyjmowanym escitalopramie zignorował, a w ulotce jest informacja, ze może między lekami wystąpić interakcja zaburzająca prace serca. Mamy tu jakiegoś speca, który podpowie czy brać, nie brać, ewentualnie jaki odstęp między lekami? Nie mam jak zapytać swojego lekarza od esci, bo jest na urlopie. #medycyna #farmakologia #farmacja #leki #apteka #kiciochpyta
  • 8
@dobrzecisiewydaje cóż, należałoby się skontaktować z Twoim lekarzem i o tym porozmawiać, nie powinno się machać na taką interakcję ręką, tylko dlatego, że szansa wystąpienia nie jest wysoka. Na przyszłość jak będziesz kupowała nowe leki w aptece, to należy powiedzieć jakie leki zażywasz i magister ma obowiązek wiedzieć, że taka interakcja ma miejsce i powinien podjąć odpowiednie działania. Wiedziałaś np, że nie możesz przy escitalopramie brać najpopularniejszych leków przeciwkaszlowych czyli z dekstrametorfanem?
@pieknamarion: Super, tyle to wiem z ulotki.
@lagomorph: ooo, pięknie dzięki! Tak, interakcji zawsze pilnuje, bo zażywam dużo leków (migrenik here), ale z tego co jeden farmaceuta mi kiedyś powiedział interakcje w ulotce dotyczą brania leków jednocześnie, bo jest dużo pacjentów, którzy biorą teoretycznie wykluczające się leki i maja je tak rozpisane na cały dzień, ze jest to bezpieczne. Zrobiłam tak jak napisałeś: poszłam do apteki gdzie kupowałam antybiotyk i
@dobrzecisiewydaje super, bardzo się cieszę, że mogłem pomóc! To co powiedział Ci farmaceuta jest częściowo prawdziwe - trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre leki mają długi czas półtrwania (jest to czas po którym stężenie leku w organizmie zmniejsza się o połowę) i wtedy możliwa jest interakcja nawet po dłuższym czasie. Ja zawsze zalecam rodzinie i znajomym żeby brali do apteki listę leków, które przyjmują na stałe jak wykupują coś nowego i niech
@lagomorph: Głównie Apap Extra, czasem ratuje się Solpadeine. W sumie przy esci nic innego nie mogę, a już na pewno nie NLPZ. Na szczęście już ogarnęłam migreny na tyle, że zwykły paracetamol działa (głównie botoksem, suplementacją i fizjoterapią).
@dobrzecisiewydaje: to że nie możesz przy esci czy innych ssri brać nlpz to głupota w ulotce na wyrost, ja ładowałem jak potrzebowałem i lekkie nlpz typu ibuprom, aspiryna po nawet steroidowe lpz na receptę i nigdy nic nie było, a mój lekarz też mówił że przez całą swoją karierę szpitalną itp. nie przydarzyło mu się żeby ktoś miał krwawienia podczas łączenia ssri z nlpz