Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #mydlarstwo #diy #zainteresowania

W nocy zrobiłem kolejną porcję mydła kokosowego. Tym razem użyłem 600 g oleju kokosowego.

Skład:

99.36 g NaOH

600 g Olej kokosowy

264 g Woda oczyszczona

Sposób przygotowania:

Do wody wapiennej oczyszczonej sodą i zobojętnionej kwasem cytrynowym o temperaturze pokojowej wsypać odważoną ilość NaOH. Po rozpuszczeniu NaOH i przestygnięciu dodać roztwór NaOH do oleju kokosowego i mieszać blenderem przez około 5 minut (olej może lekko zgęstnieć, chociaż w zasadzie nie powinien). Przelać wymieszany olej z wodą i NaOH przelać do kartonu lub kartonów po mleku lub soku. Na drugi dzień naciąć nożykiem do tapet krawędzie kartonu i wyjąć mydło rozrywając karton, podzielić na kostki i suszyć w wiszących rękawach przez około 2 tygodnie.

Zawartość kartonów na początku była lekko ciepła, a po około 2 h zrobiły się gorące, a następnie wystygły. Wygląda na to, że do reakcji doszło z dużym opóźnieniem, dzieje się tak dlatego, że dodałem 44% wody zamiast 38%.

Obecnie mydło waży 926.95 g ale ma jeszcze sporo wody, która będzie powoli odparowywała.

Rękaw do suszenia mydła można zrobić z ręczników papierowych, małego ręcznika, a nawet nogawki od spodni. Mydło w wiszących rękawach szybciej twardnieje, poza tym proces ten zachodzi równomiernie w całej objętości kostki.
Pobierz tojestmultikonto - #tojestmultikonto #mydlarstwo #diy #zainteresowania 

W nocy zro...
źródło: comment_1658491252NkbNVTablEdsLsDBIrVrUS.jpg
  • 6
Z obliczeń wyszło, że powinienem mieć 963.36 g mydła, więc straty wynoszą 36.41 g (< 4%), tyle mydła zostało na kartoniku i spłynęło do ścieku gdy myłem naczynia.
Po wyschnięciu powinno zostać około 780 g mydła.
gdzie zakupujesz NaOH


@rhqq: W sklepie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Olej rafinowany czy nierafinowany?


Wyrafinowany ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

jak cenowo ci to wyszło


Wszystko zależy od kosztu składników, ceny są naprawdę różne ( ͡ ͜ʖ ͡)

Ceny NaOH wahają się od około 20 zł / kg do prawie 80 zł / kg.
@tojestmultikonto:

Wyrafinowany


Czyli powstałem mydło jest bezzapachowe, tak? Próbowałeś kiedyś z nierafinowanym? Nie wspominasz nigdzie o dodaniu olejków eterycznych

Ceny NaOH wahają się od około 20 zł / kg do prawie 80 zł / kg. Wszystko zależy gdzie kupujesz i jaką ilość.


Kupujesz online czy lokalnie. Jesli online, to polecisz jakiś sklep?

Soda kaustyczna (NaOH) jest silnie żrąca


a jest, ale warto to zawsze wspomnieć dla innych

a drugi dzień naciąć
Czyli powstałem mydło jest bezzapachowe, tak?


@rhqq: Niby tak, ma naturalny zapach mydła.

Nie wspominasz nigdzie o dodaniu olejków eterycznych


Bo ich nie dodałem. Kiedyś dodałem olejku za kilkadziesiąt złotych, mydło ładnie pachniało na półce i w trakcie kąpieli. Po chwili zostawał i tak zapach mydła więc uznałem, że to bez sensu. Poza tym mydło służy do mycia, nie do wąchania.

Kupujesz online czy lokalnie. Jesli online, to polecisz jakiś sklep?