Wpis z mikrobloga

STAŁO SIĘ!

W serii Oblicza Zła od wydawnictwa Prószyński pojawiła się zapowiedź biografii albańskiego przywódcy Envera Hoxha. Premiera we wrześniu.

Stalinizm - szczególnie ponury okres komunizmu - zakończył się w większości krajów Europy Wschodniej trzy lata po śmierci Józefa Stalina, wraz z reformami Chruszczowa po XX zjeździe KPZR. W jednym kraju - Albanii - przetrwał jednak aż do 1990 roku. Reżim, którym kierował albański dyktator Enver Hoxha, trwał jeszcze po jego śmierci w 1985 roku. Był to tak potworny terror, że w Albanii, odizolowanej od reszty świata jak dzisiejsza Korea Północna, nie pojawił się żaden słyszalny głos sprzeciwu.

Hoxa był bogiem, wykreowanym przez propagandę "ojcem Enverem", a faktycznie zbrodniarzem odpowiedzialnym za niezliczone okrucieństwa.

Kim naprawdę był Enver Hoxha? W ciągu kilku dziesięcioleci, jakie upłynęły od upadku dyktatury, nikt nie próbował odpowiedzieć na to pytanie. Nie opublikowano ani jednej poważnej książki o Enverze Hoxhy. Aż do teraz.

Książka Blendiego Fevziu to nie tylko biografia albańskiego dyktatora, ale dziennikarstwo śledcze w najlepszym wydaniu. Można śmiało powiedzieć, że żadna książka w historii albańskiego piśmiennictwa nie odniosła takiego sukcesu. Była wychwalana, ale też publicznie palona przez wymierające pokolenie wyznawców komunizmu i Envera Hoxhy.

Książka - oparta na źródłach archiwalnych i wywiadach z osobami, które osobiście znały dyktatora - przedstawia losy człowieka, który przez czterdzieści lat rządził europejskim narodem żelazną ręką i którego okrucieństwo nie znało granic.


#ksiazki #czytajzwykopem #obliczazla #historia #komunizm #albania

#nowosciksiazkowe
s.....w - STAŁO SIĘ!

W serii Oblicza Zła od wydawnictwa Prószyński pojawiła się zapo...

źródło: comment_1658296023ZPQPsTBOEO3WLz19XMWY7S.jpg

Pobierz
  • 18
@smierdakow: Tym razem pozycja jest rozczarowująca. Oczekiwałem książki podobnej do tej o cesarzu Etiopii - gdzie dokładnie opisany jest zarówno monarcha jak i kraj. Tu mamy tylko informacje o dyktatorze natomiast informacje dotyczące sytuacji i wydarzeń w Albanii ograniczają się do podsumowań. Szkoda :/
@Vokun ten sam problem był z Ceausescu, nawet by można było na to przymknąć oko, gdyby nie mylący tytuł, tam było "piekło na ziemi", które nie zostało opisane

No ale taki może był zamysł, chociaż rzeczywiście szkoda, dzięki za komentarz, tak czy siak pozycja obowiązkowa :p