Wpis z mikrobloga

  • 13
1888 + 1 = 1889

Tytuł: Koniec śmierci
Autor: Cixin Liu
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788380622852
Tłumacz: Andrzej Jankowski
Wydawnictwo: Rebis
Liczba stron: 840
Ciąg dalszy tej recenzji: https://www.wykop.pl/wpis/64837003/1200-1-1201-tytul-ciemny-las-autor-cixin-liu-gatun/

Książkę skończyłem już jakiś czas temu, ale dopiero teraz zabrałem się do napisania paru słów.
W skrócie - dalej jest dobrze, nawet bardzo dobrze, ale trzeci tom moim zdaniem nie dorównuje drugiemu.

O plusach i dobrych stronach nie będę się rozpisywał, bo książka generalnie kontynuuje to, co autor zrobił wcześniej - rozmach, ciekawe rozważania natury naukowej, jak i bardziej filozoficznej. Z "nowych" rzeczy: elegancko moim zdaniem wyszedł pomysł "zakotwienia" pewnych zjawisk fizycznych w kulturze (obraz), jak i nawiązania historyczne na początku książki. Bardzo podobał mi się też Bubblesowy moment pt. "Kurdę, nie tak miało wyjść", kiedy okazało się, że całe wieki rozwoju i prac ludzkości nie mają najmniejszego znaczenia, kiedy wychodzisz od błędnego początkowego założenia dotyczącego tego, z jakim problemem masz się zmierzyć. Czyta się dobrze.

Co na minus? Na pewno forma - tak jak pomiędzy pierwszym a drugim tomem autor przeszedł od skali "ludzkiej" (w sensie jednostki) do skali "cywilizacyjnej", jeśli chodzi o upływ czasu, tak trzecia część przechodzi jeszcze dalej opisując wydarzenia rozpięte w skali "kosmicznej". Dodaje to książce nieco rozmachu, ale jednocześnie sprawia, że fabuła zdaje się "rwać" - losy bohaterów (poza garstką tych, którzy pojawiają się już od dłuższego czasu) nie mają wiele głębi, a sami bohaterowie stali się jeszcze bardziej zaledwie narzędziem służącym opowiedzeniu historii. Całość czyta się jak pewnego rodzaju kronikę, a nie jak typową książkę S-F. Żeby była jasność - czyta się dobrze, ale też nieco... dziwnie.

Ze świata powieści wyrywają też trochę rozdziały pisane przez narratora - fakt, że wyjaśniają one wiele ciekawych kwestii, to jednak mocno uderzają w "immersję". Coś za coś.

Ostatnia rzecz, na którą muszę się trochę poskarżyć, to zakończenie - nie jest złe, ale pozostawia nieco do życzenia. Czytając ostatnie kilkadziesiąt stron miałem wrażenie, że autorowi zabrakło pomysłu. O ile sama "skala" tego zakończenia - jako całości - pasuje do reszty powieści, o tyle jego przebieg opisany z perspektywy bohaterów... cóż, nie porwał mnie: większy efekt "wow" odczuwałem kilkukrotnie wcześniej w trakcie czytania tej trylogii.

Mimo powyższego narzekania książkę dalej uważam za bardzo dobrą, a całą trylogię za jedną z lepszych pozycji S-F jakie czytałem i wszystkim gorąco ją polecam.

#bookmeter #fantastyka #sciencefiction #sciencefictionbookmeter #ksiazki #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
Regis86 - 1888 + 1 = 1889

Tytuł: Koniec śmierci
Autor: Cixin Liu
Gatunek: fantasy, s...

źródło: comment_1658149531az43D57mB17rfjis4wNafe.jpg

Pobierz
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.4 / 10) (5 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-08-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Liczba stron książki: 840

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-02-19 - Użytkownik spinel ocenił na: ★★★★★★★ (7.0 / 10) - Wpis »
2\. 2019-10-26 - Użytkownik e....a ocenił na: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis