Wpis z mikrobloga

#pizza #jedzzwykopem #gotujzwykopem
Dzisiejsza pizza, wyszło chyba rozsądnie.
Jako, że mam w pamięci świeżo przeczytany wątek:
https://www.wykop.pl/wpis/66592575/moja-pierwsza-pizza-wyglada-niezle-czekam-az-troch/
i jakiś tam % we krwi, to to naszła mnie pewna refleksja.
Nie ważnie jak robimy daną potrawę, po prostu za każdym razem starajmy się ją zrobić lepiej. Nie bójmy się eksperymentować, nawet gdy któraś próba czy nowa receptura nie wypali zupełnie. Przepis z netu czy gdzieś tam zasłyszany to jedno, własne doświadczenia i smaki, kuszą nas do eksperymentowania. Bądźmy też otwarci na krytykę, bo zawsze jest miejsce na poprawki. Nie ma czegoś takiego jak ideał, przynajmniej ja tego nie wyznaję. Czerpanie z czyjejś wiedzy (kogoś ogarniętego) jest jednak cholernie cenne.
Na zakończenie tego w sumie #gownowpis, chce podziękować @Maldonado za wszystkie cenne rady które do tej pory zamieścił na mikro - w temacie pizzy domowej. W głównej mierze, to właśnie dzięki niemu, pizza wychodzi mi tak jak tego oczekuję, smacznie i chyba poprawianie jak na warunki.
https://drive.google.com/drive/folders/1E3tdZplXpkZ-iJ-o3UDBLImW2Uf_KA3n?usp=sharing
gizmodo - #pizza #jedzzwykopem #gotujzwykopem
Dzisiejsza pizza, wyszło chyba rozsądn...

źródło: comment_1657731330xigJkGxZsyOg3N5669siW4.jpg

Pobierz
  • 8
@gizmodo: wygląda jak naprawdę dobra classica :) cieszę się, że ludzie potrafią poszerzyć trochę swoje horyzonty i wyjść ze strefy komfortu, która jest zagrzebana gdzieś pod "od lat robię w ten sposób i wszystkim smakuje, więc nie zamierzam nic zmieniać". Brawo, z wyglądu już mogę ocenić, że poziom wyższy niż w 90% pizzerii w naszym kraju. Już przynajmniej masz pewność, że wiesz o tym cieście więcej niż ludzie pracujący w takich
@Maldonado: Dzięki ca miłe słowa! Z tego co pamiętam, to właśnie od Ciebie nauczyłem się że: kamień maksymalnie wysoko (dosłownie), wstawiamy gdy grill „świeci”, semolina do pracy z kulką, separacja spodu kamienia (np. folą aluminiową). Niech mi ktoś proszę wskaże w przepisach „mainstreamowych” tego typu szczegóły… Aha, FB nie mam, nie lubię i mieć nie będę (mimo, że tam mieszka "core" prawdopodobnie najlepszej wiedzy o pizzy w PL).
Jako niesmaczny (niestety)
@gizmodo: Tobie również dzięki za miłe słowa, to zawsze fajne uczucie być dla kogoś jakąś inspiracją w czymś. W przypadku kolejnego wypadu do Krakowa od siebie polecę pizzerię Olio. Z początku różnie bywało, ale z biegiem czasu się naprawdę wyrobili :)
@Jontek6: No to lecimy z przepisem.

555 g mąki (355 Caputo Pizzeria oraz 200 Caputo Cuoco)
333 g lodowatej wody
15 g soli morskiej
8 g oliwy z oliwek
0,7 g drożdży świeżych

Osobiście lubię grubsze ciasto i z tych proporcji wychodzą mi trzy kulki ~300 gram każda. Jeśli preferujesz mniejsze, śmiało możesz przeskalować przepis. Mieszanie różnych rodzajów mąki to taki mój kaprys, lubię udziwniać :)

Co do czasów, grafik wyglądał