Wpis z mikrobloga

Cześć,
Będę miał robioną instalację gazową w chacie i teraz kilka pytań, abym się nie dał naciągnąć:
- czy można w jednej instalacji zastosować kilka materiałów do rur przesyłowych tzn. od skrzynki do ściany kotłowni rura PE w ziemi, później od przepustu po drugiej stronie (już w środku budynku - kotłowni) miedź, później znowu do ściany wew. miedź, później pprzepust i dalej rura PE pod ziemią do ściany zew. budynku (kuchni), później z ziemi rura stalowa 2 metry do góry na zewnątrz budynku, później znowu w tuleje osłonową przez ścianę i dalej już w środku budynku (kuchni) instalacja miedziana do kuchenki gazowej?
Muszę doprowadzić gaz od skrzynki do kotłowni w budynku i jeszcze drugą rurę puścić z kotłowni najbliższą drogą do kuchni (kuchenka gazowa) - nie można stosować miedzi w środku przez pom. mieszkalne, a jak miałbym iść rurami stalowymi po elewacji to by wyszło za drogo, dlatego chciałbym zastosować pośrednio między kotłownią a kuchnią znowu PE w ziemi ...
Piszę jakbym miał to ja robić, ale wiadomo, że musi być to osoba z uprawnieniami, ja chce tylko jak najbardziej ograniczyć koszty jednocześnie robiąc wszystko zgodnie z przepisami, ale nie dając się naciągnąć ...
#pytanie #gaz #gazownictwo #instalacjesanitarne #budowlanka #budownictwo #prawobudowlane #ogrzewanie #instalacjagazowa
  • 12
@LubieDlugoSpac: Instalację gazową wykonuje się zgodnie z projektem budowlanym i uzyskanym pozwoleniem na budowę/zgłoszeniem. Kierownik robót Ci to później będzie odbierać.
Możesz, wręcz musisz stosować różne materiały w jednej instalacji, ale na ile zrozumiałem Twój przypadek, to prościej będzie zrobić trójnik przed pierwszym włączeniem do budynku i doprowadzenie osobnego przyłącza do kuchni.
@LubieDlugoSpac: teoretycznie można, ale nie praktykuje się takich rozwiązań typu instalacja wewnątrz, potem na zewnątrz, potem znów wewnątrz... Pamiętaj, że podstawą jest projekt i możesz wykonać tylko zgodnie z projektem - z gazem nie ma żartów a później ktoś Ci to musi odebrać. Poza tym może być tak, że przez stosowanie przejściówek i kształtek zbyt mocno zmniejszy się ciśnienie i kuchenka nie będzie prawidłowo działać.
@Obles: Właśnie ten projekt wzbudza moje wątpliwości, po wyjściu z ziemi i podłączeniu do kotłowni instalacja znowu musi wyjść poza budynek, bo rurkę trzeba doprowadzić do kuchenki i instalacja z ziemi jest puszczona w rurkach stalowych po elewacji, która nie jest prosta i po drodze trzeba zastosować 3 kolanka, a gdyby pójść ziemią w pe to nie dość, że koszt by się zmniejszył to jest prosta droga, żadnych kolanek itd.
@LubieDlugoSpac: co prawda sam projektuje takie instalacje, ale każdy przypadek jest inny - masz wątpliwości kontaktuj się z projektantem albo kierownikiem budowy/robót - za coś pieniądze biorą :) ja w życiu tak nie zaprojektowałem jak piszesz - robię trójnik przed włączeniem do budynku i doprowadzam do kuchni.
@LubieDlugoSpac: właśnie tak, że prowadzę instalacje na zewnątrz budynku - szafkę masz pewnie na granicy działki, od niej idzie instalacja zewnętrzna z PE w stronę budynku, do kotłowni, na tym odcinku robi się trójnik i masz dwa podejścia do budynku - jedno do kotłowni a drugie do kuchni.
@Obles: możesz podać widełki ceny korekty projektu? chyba wpadłem na najkrótszą drogę, od kotłowni do góry i strychem jechać miedzią a później w dół do kuchni do kuchenki :) strych nie jest pom. mieszkalnym, więc pewnie będzie można tak zrobić :) U mnie projektant był 5 min, zrobił zdjęcia i później przywiózł projekt :P Nie wszędzie był w stanie wejść, aby dokładnie przeanalizować projekt budynku, bo to stary dom poniemiecki łączony
@LubieDlugoSpac: tak jak napisałeś można jak najbardziej - nie wiem jakim trybem był składany Twój projekt, jeśli zgłoszenie robót, to trzeba po prostu złożyć na nowo, bo zmian jako takich nie można robić w takim projekcie. Trasa instalacji powinna być z Tobą uzgadniana - jeśli tak było i na tym etapie nie miałeś uwag to projektant za nowy projekt może zażądać takiej samej kwoty, no powiedzmy 2 stówki mniej, bo ma