Wpis z mikrobloga

Pewnie było tysiąc razy ale może komuś będzie się chciało pomóc. Pytanie w kontekście nadchodzących wakacji kredytowych.
Powiedzmy że mamy dwa kredyty, gotówkowy i hipoteczny. Gotówkowy na 13% i 25 rat do spłaty. Hipoteczny na 10% i 350 rat. Który bardziej opłaca się nadpłacić? Intuicja podpowiada że hipoteczny + zmniejszenie okresu kredytowania, ale nigdy nie miałem wystarczająco motywacji żeby to policzyć...
Zakładam że kwoty kredytów nie mają znaczenia bo nadpłacamy tą samą kwotą.

#kredythipoteczny #kredyt #finanse
  • 9
@DeoLawson: Dobre pytanie. Chyba intuicję zaburza mi zmienna rata, o której nie wspomniałem. Na początku hipotecznego bardzo powoli spłacasz kapitał i pamiętam, że ktoś mi kiedys podpowiadał że nadpłacanie na poczatku okresu ma dużo większe znaczenie niż na końcu.
@Krever: Dobrze ci podpowiadał, bo jeśli spłacisz 1000 zł hipotecznego na początku to nie będziesz płacił odsetek od tego tysiąca przez kolejne 20 lat prawda? A jeśli spłacisz je na końcu to nie będziesz płacił odsetek przez powiedzmy rok. Ale najbardziej opłaca się spłacać ten kapitał gdzie masz najwyższy koszt. Zobacz:
Spłacasz 1000 hipotecznego to zaoszczędzisz w kolejnym roku zapłatę 10% od tego tysiąca czyli 100 zł.
Spłacasz 1000 gotówkowego to