Wpis z mikrobloga

Jest gdzieś konkretna definicja albo interpretacja czym są "własne potrzeby mieszkaniowe"?
Dajmy na to taką sytuację: mam 2 kredyty, na 2 mieszkania. Jedno, w którym mieszkam obecnie, jest wybudowane i wykończone. Drugie, jest na etapie dziura w ziemi, będzie oddane do użytku pod koniec 2023, kupiłem je dla siebie (jest większe) i mam zamiar się tam przeprowadzić jak tylko je wykończę.

Na chłopski rozum, oba mieszkania są kupione na własne potrzeby mieszkaniowe, w jednym zaspokajam potrzeby doczesne, w drugim zamierzam zaspokajać potrzeby przyszłe. Ale życie nie zawsze jest brane na chłopski rozum. Czytałem artykuły, czytałem ustawę. Wszystko jest napisane bardzo ogólnie.


#nieruchomosci #kredythipoteczny #pytanie #wakacjekredytowe #banki #nbp
  • 12
"własne potrzeby mieszkaniowe"


@rzuf22: tak jak uzna urzędas, jak ze wszystkim, chociażby z interpretacjami podatkowymi, które się mogą różnić od siebie w zależności od urzędu. #!$%@? to jest i tyle. Ja bym z twoim problemem poszedł dalej i rozwinął w te stronę, że mam np. 5 mieszkań w różnych miastach. W każdym trochę pomieszkuję, a jak nie pomieszkuję to wynajmuję żeby nie stał pustostan. "własne potrzeby mieszkaniowe", czy nie?

To jest
@rzuf22: Jak mieszkanie nie jest wynajęte komuś to jest na własne potrzeby mieszkaniowe. Przecież możesz mieć dwa i w jednym mieszkać np. tylko w lato bo tak ci sie podoba, ale wakacje i tak chyba mozna brac na jedno kredo wiec nie ma to większego znaczenia w tym przypadku jak masz dwa kredyty.
@noslimE: wiem, że na jedno, pytanie tylko na które mogę, a na które nie. Rozważam swoje możliwości, by rozegrać to wszystko z jak największą korzyścią dla mnie
Przecież możesz mieć dwa i w jednym mieszkać np. tylko w lato bo tak ci sie podoba, ale wakacje i tak chyba mozna brac na jedno kredo wiec nie ma to większego znaczenia w tym przypadku jak masz dwa kredyty.


@noslimE: Patrz wyżej - drugi link, i oczka na art. 4.
@Filipterka25: Okej, przeczytałem, ale nie widzę bezpośredniego wynikania.

Art. 4 który wskazujesz, jasno określa do jakiego wniosku się on odnosi:

Art. 4. Wsparcie lub pożyczka na spłatę zadłużenia nie mogą być przyznane, jeżeli kredytobiorca w chwili złożenia wniosku, o którym mowa w art. 6 ust. 1

Art. 6. 1. W celu uzyskania wsparcia, promesy lub pożyczki na spłatę zadłużenia kredytobiorca składa do kredytodawcy wniosek.


Jest to inny wniosek niż ten z
@rzuf22: Tak, ale przy braku definicji ustawowej niekiedy stosuje się definicję z innej ustawy - nawet bez odwołania (koronny przykład: KRiO interpretuje się przez pryzmat KC. Ale tu też nie ma jakiejś ustalonej zasady, to wynika z praktyki, Sejm pozdrawia).

Ponieważ nasz ustawodawca jak zwykle wydala z siebie bubel prawny (odpowiedzialność karna za oświadczenie dotyczące nie wiadomo czego) lepiej być ostrożnym przy tym. Można zlecić opinię adwokatowi, można też złożyć na
Ponieważ nasz ustawodawca jak zwykle wydala z siebie bubel prawny


@Filipterka25: Nie no tu się zgodzę, że ustawa ta to jest jakaś porażka, bo nikt nie wie o co chodzi. Wydana na kolanie, jak większość, tak, że nie ma nawet czasu przeanalizować. I mamy już historię z interpretowaniem sobie jak leci różnych dziwnych przepisów. Niekonsekwentne i dziurawe prawo to kwintesencja tego rządu.

bym zalecał składanie wniosku tylko do obecnie zamieszkanego mieszkania
Jest gdzieś konkretna definicja albo interpretacja czym są "własne potrzeby mieszkaniowe"?


@rzuf22: Nie ma precyzyjnej definicji. Można posiłkować się art 21, ust. 25 ustawy o PIT:

a)

nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub