Wpis z mikrobloga

Napisałem prosty program - tracker słońca do montażu PV który zrobił mój tata. Działa na fotorezystorach (jako dzielnikach napięcia) przegrodzonych tak, aby na jeden padał cień (i wtedy uruchamia się odpowiednio silnik, aby cienia się pozbyć - dąży do równej rezystancji dla każdego z nich - czyli na przyłożonych 5V idealnym słońcem i stanem jest 2.5V. Mniejsze napięcie to panele za bardzo na wschód, większe - za bardzo na zachód).
Natomiast problem jest w pochmurne dni - nie ma cienia na żadnym z fotorezystorów i montaż podążą za najjaśniejszym punktem na niebie, np. za refleksem światła zza chmury. Niby fajnie, ale w momencie, gdy odwróci się za bardzo "plecami" do słońca, a słońce nagle wyjdzie w pełnej krasie, to fotorezystory nie widzą już słońca i nie ma szans, żeby się z powrotem obróciły samo (a panele kręcą się na jakieś 200 stopni w osi wsch-zach).

Macie jakiś pomysł jak to obejść? Jedyne co mi przychodzi na myśl to sprawdzać "jasność" nieba dodatkowym fotorezystorem (zresztą mam taki do sprawdzania, czy już jest noc) i ew. uznać, że jakiś przedział napięcia to niepełne słońce, ale pochmurnie i ustawić panele na poziomo.
Problem dodatkowo jest taki, że silniki nie są krokowe, więc całe sterowanie działa na zasadzie - gdy napięcie/oporność niższa od środkowej, włącz silnik w odpowiednią stronę- a gdy już jest w granicach 2.5V - wyłącz silnik.

#fotowoltaika #arduino
  • 17
@cohontes: Masz na myśli zegar "astronomiczny" tak?
Myślałem o tym, ale bez serwa/silników krokowych trochę ciężko ustalić dokładną pozycję trackera, bo nie da się idealnie sterować mechaniką. Tzn. jest teoretycznie opcja wstawienia jakiegoś czujnika szczelinowego, żeby orientować się w jakim położeniu aktualnie jest tracker, ale szukam póki co rozwiązania na te nieszczęsne chmury, skoro już większość rzeczy działa.
@trzy_razy_rzezucha: Ogólnie piszą, że uzysk to około 30% względem stałych paneli. Co do samej osi Y to ona na pewno przydaje się przy porannych i wieczornych godzinach - w moim przypadku ustawia panele prawie pionowo i jeszcze o godzinie 20 potrafi wyciągnąć 80% mocy. I dokładnie tak jak piszesz - przekładnia i śruba.
Programu raczej nie ma, są jakieś badania, trafiłem jak porównywali między montażem stałym, podążaniem za słońcem oraz podążaniem
@macabrankov: wbrew pozorom tracking słońca jest w #!$%@? złożonym problemem. złożonym bo w praktyce nic nie działa jak powinno. wszystko się #!$%@? i wszystko jest przeciw konstruktorowi. pierwsze poblemy już ci wyszły a jest tam tak ze wszystkim ( ͡° ʖ̯ ͡°)

co robić, jak "żyć" panie premierze? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
musisz to zrobić "hybrydowo" oprócz takiego fizycznego trakingu slońca na czujnikach
@macabrankov: użyj algorytmu pid albo wprowadź proste opóźnienie.
Zamiast montować czujnik oświetlenia zrób pomiar prądu i będziesz miał dosyć precyzyjny pomiar ilości światła. Tyle że stosunkowo kierunkowy. Ale łatwo wykryjesz spadek światła
@Wrzopusto: To jak pisałem wyżej, musiałbym mieć silniki krokowe/serwa albo chociaż coś do pozycjonowania obu osi (skłaniam się ku czujnikowi szczelinowemu + jakaś tarcza). A jak nie to sprawdzę jeszcze jaki jest uzysk na pochmurnym niebie i po prostu będę kładł na płasko panel i niech się nie kręci w kółko.
Tylko właśnie ciężko w 100% wyczuć pochmurne niebo, może uśrednienie odczytów coś trochę pomoże.
@Mateos2: Dzięki poczytam. Skłaniam się na razie ku jakiejś średniej ruchomej, ale może PID być tym, co potrzebuję.
Pomiaru prądu na panelach nie zrobię, bo są wpięte bezpośrednio w inwerter, a nie chcę grzebać w oryginalnych kablach (gwarancja). Możliwe, że podstawowy fotorezystor wystarczy, tylko muszę pomyśleć jeszcze co zrobić z panelami, gdy jest pochmurno. Ogólnie pierwotny plan był taki, że w ogóle wyłączę kręcenie w stronę wschodu, bo słońce idzie tylko
@macabrankov: Na silnik obracający panelami dajesz zapewne stały prąd. Zmierz o ile stopni obraca się panel w zależności od czasu przepływu prądu. Wyjdzie Ci na przykład, że na każde 5s jeden stopień obrotu.

Potem mierz w programie czas od ostatniego obrotu. Znaczy kiedy różnica napięć na rezystorach wymusiła obrót układu. Jeśli np. dzień jest pochmurny i przez 2h nie obróciłeś panelami znaczy, że w płaszczyźnie poziomej słońce zawędrowało o 2 *
Zmierz o ile stopni obraca się panel w zależności od czasu przepływu prądu. Wyjdzie Ci na przykład, że na każde 5s jeden stopień obrotu.


@echelon_: widzę problem jak będzie wiatr, który wprowadzi opory. Jak silnik nie jest mocno przewymiarowany to może duży błąd generować.
Ja bym to zrobił w oparciu o krańcówkę i enkoder absolutny i zadaną pozycję wyliczał z kalendarza.
@macabrankov: Jak nie chcesz kalendarza to zobacz jak są zrobione trackery sprzedawane np na allegro: dwa czujniki przedzielone przesłoną i programowo odejmujesz wskazania co daje Ci wynik Wsch-Zach.
@macabrankov: zrób rozpoznawanie chmur kamerą na jakimś opencv ( ͡° ͜ʖ ͡°) ja osobiście zrobiłbym jakieś ograniczenie w stopniach w którym może się poruszać (pojedynczy ruch) i zablokowanie możliwości ruchu w przeciwną stronę do ruchu słońca. jakimi silnikami obracasz tego trackera? Można zawsze dodać enkodery na każdej z osi.
@macabrankov: moim zdaniem przekombinowujesz, bawienie się w takie algorytmy ma sens jak potrzebujesz śledzić coś, co jest nieprzewidywalne, np. wykrywać lecące dzikie kaczki czy pociski nuklearne. Tak jak wyżej pisali ustawiaj to na podstawie matematycznie wyliczonego ruchu słońca na niebie, raczej przez setki lat to się nie zmieni i elo.