Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Z lekkim opóźnieniem, ale dowożę szczegóły w związku aferą z zatruciem pomników przyrody z tego wątku: https://www.wykop.pl/wpis/66455645/anonimowemirkowyznania-mirki-jest-afera-znalazlem-/
Garść faktów:
1. Sprawa jest znana Prokuraturze, wyniuchałem, że była robiona lokalnie afera, ale w internecie nie widzę śladów, może za słabo szukam.
2. Zdarzenie miało miejsce na terenie parafii św. Aleksego i Antoniego w Przedborzu (województwo Łódzkie, małe miasteczko nad Pilicą).
3. Nawierconych i zatrutych drzew jest łącznie chyba 12, w tym 4 (lub 6 bo dwa grube już wycięte) to pomniki przyrody. Wszystkie pomniki to były lipy drobnolistne, zatrute też zostały klony.
4. Urząd miasta napisał mi tylko tyle: > W związku z otrzymanym zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa dotyczącego zatrucia herbicydami starych drzew na terenie parafii Przedbórz informuję, iż okoliczności podnoszone w piśmie były już przedmiotem weryfikacji przez organy ścigania, tj. Prokuraturę Rejonową w Radomsku i Komisariat Policji w Przedborzu, który postanowieniem z dnia 15.11.2021r. umorzył śledztwo w tej sprawie.
Nie wiem co można zrobić na tym etapie, ale chyba łeb ukręcony. Chyba, że jednak coś się da? (,)
#afera #przyroda #ekologia

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62c88422de466182135472c9
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
  • 33
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Ten kościół jest wpisany do rejestru zabytków. Nie wiem jak dokładnie brzmi wpis (czy sam kościół jako budynek czy z terenem przykościelnym, wymienionym drzewostanem, itp). Sprawdzę to dopiero w poniedziałek w pracy (mam dostęp do wszystkiego z wkz, ale to nie jest teren mi podległy, więc nie mogę pomóc bezpośrednio). Widzę, że są dwa wpisy: kościół par. pw. św. Mikołaja, 1341, 1695, nr rej.: 447 z 27.02.1957 oraz 306
  • Odpowiedz
OP: Cześć,
Tu OP, ale nie zapisałem kodu weryfikującego.

Co do powodu zatrucia - pisałem w poprzednim watku, że proboszcz robił remont elewacji kościoła i pewnie chciał odsłonić, żeby było widoczne z ulicy, bo kościół jest na wzgórzu i drzewa mu zasłaniały. Przedbórz to fajne miasteczko i jednym ze znaków rozpoznawczych była stara kościelna wieża (chyba z XIV w) otoczona tymi starymi drzewami. Dziwnym trafem akurat jak proboszcz zrobił elewację to z drzew zostało nic.

Ja nie mogę robić miejscowo za bardzo dymu, bo moich rodziców tu wszyscy znają, nie chcę żeby doznali jakiegoś ostracyzmu. Jak ktoś chce coś podziałać, to można pisać do mnie na
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Ponawiam. Zgłosiłeś do WKZ? Nie musisz się podpisywać swoimi danymi :) Wyślij te zdjęcia do nich, napomknij o kościele z rejestru, podaj numery jak wyżej dałem żeby wiedzieli, że z kimś poważnym i w temacie rozmawiają. Zbadaj co z tym układem urbanistycznym - jak kościół jest na jego terenie to masz kolejny punkt zaczepny. Nie wyobrażam sobie, aby konserwator olał taką sprawę. Wiem, że nie ma dowodów, nikt nikogo
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Nadleśnictwo nie ma i tak pewnie żadnej mocy sprawczej w tym temacie. Nie wiem jak Ci mam pomóc. Ja bym kręcił aferę w wkz. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś się tym nie zajął z ich ramienia. Jutro sprawdzę treść wpisów i napiszę.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Sprawdziłem wpisy. Kościół jest wpisany indywidualnie jako sam budynek, bez otoczenia czy drzewostanu. Ale kościół i jego otoczenie znajduje się na terenie układu urbanistycznego wpisanego do rejestru. Działaj.
  • Odpowiedz
OP: Wołam uczestników dyskusji
@TantnisKrzyzowiaczek: @ciagleloginzajety: @mlesz: @shavack: @depcioo: @Vayloren: @henk: @psposki: @siepan: @Mr_Frodo: @SuchyNurek: @slavoy: @mojemirabelki: @vanitydomain: @dyslexia: @2564: @kapitan_knur: @kapitan_knur: @unfolding: @Shatter: @Halbr: @Vadzior: @AnonimoweMirkoWyznania:

Złożyłem wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków o złożenie zażalenia do prokuratury rejonowej w Radomsku na umorzenie postępowania. Sam też wyślę do prokuratury wojewódzkiej.
Konserwator nadzorował wszystkie prace remontowe na terenie parafii, jako dowód zdjęcia z tabliczek we wnętrzu kościoła.
Rozmawiałem też z miejscowym sadownikiem i pytałem czy odwierty mogły być "sondowaniem" pnia w celu sprawdzenia stanu zdrowia drzew. Zobaczył kąt
AnonimoweMirkoWyznania - OP: Wołam uczestników dyskusji
@TantnisKrzyzowiaczek: @ciag...

źródło: comment_1657540445j4jl8jjm09gLUL51ZrEe3t.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz