Wpis z mikrobloga

Z trzech niezależnych źródeł słyszałem ostatnio o spadku jakości fasadowego styropianu grafitowego, że ten granulat nie jest taki jak trzeba, rozpada się i generalnie najlepiej dać zwykły, twardszy, biały, skoro i tak planuję 20cm.
Pytanie czy rzeczywiście przy tak grubym ociepleniu nie będzie miało większego znaczenia, że lamda to np. 0,038 a nie 0,032 czy 0,031 jak przy graficie? Macie może jakieś opracowania, wykresiki?

#budowadomu #budujzwykopem #budownictwo
Pobierz
źródło: comment_165666972761d8z1WTf6VxwPpDnl4Znt.jpg
  • 13
@vaknell2: Nie chce mi się szukać ale tak to właśnie wygląda. To nie jest funkcja liniowa, gdzieś widziałem takie pomiary i wychodziło że w ogóle powyżej 15cm styropianu już zaczyna się to mocno wypłaszczać.
Jak pamiętam to wszystkie majstry głównie gadały o grubości styripianu i jego kolorze prawie w ogóle nie zajmując się np. prawidłową obróbką okien, przyziemia czy połączenia z dachem. A tam są ogromne straty.
Przy 20cm to są jakieś znikome różnice


@hrabia_ponimirski: 20 cm a 30 cm to będzie znikoma różnica w cenie, a koszty ogrzewania nie będą nigdy niższe. Na ociepleniu się nie oszczędza. Co więcej, jak ktoś jest sprytny to ociepli tak że nie będzie potrzebował żadnego kosztownego źródła ogrzewania (typu pompa ciepła za 40kpln, do wymiany co 10-15 lat).

@vaknell2: dla swojego przypadku sobie policz, ja promuje lepsze ocieplenie.
Przy 20
@vaknell2: skokowe to nie, będą to raczej niewielkie (w kosztach ogrzewania) różnice, no ale zawsze będą.
Bierz też pod uwagę inne zmienne, np. kiedy będą zaciągać siatka/klej i kiedy będą go obrabiać, bo wiadomo - biały szybciej ugina się pod wpływem czynników zewnętrznych. Dobór grubości też ma znaczenie chociażby do ukrycia rolet okiennych i takie tam...
@vaknell2: Stary, przycinają na materiale od zawsze i na każdym. Nie mozna powiedziec ze grafitowy jest zawsze zly a bialy zawsze dobry. Granulat pochodzi zwykle z tych samych źródeł.

Na szczescie jest instytut techniki budowlanej ktory przeprowadza testy wybranych materialow, i wyniki sa dostepne na stronie. Odszukaj styropiany grafitowe bez „uwag” i mozna miec raczej pewnosc że będzie ok. (Wiadomo że czasem cos w procesie sie zmienia i produkt moze stac
@vaknell2 weź styropian z dobrej firmy gdzie nie drukują co klient chce tylko to co masz w środku i jakość będzie ok.
Ocieplenie robisz na lata a od niego zależy temperatura w lecie jak i w zimie.