Wpis z mikrobloga

Mirki, mieszkam dość wysoko, bo ok. 10 piętra i tak się zastanawiam czasem co by było gdyby na dole wybuchł pożar ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I wpadłem na taki chytry plan, że może wypracuję sobie jakiś plan ewakuacyjny na wypadek takiej sytuacji. Mam bardzo mocne balustrady balkonu, co byście polecili dla laika? Zastanawiam się dałbym radę z tej wysokości spierdzielić po zwykłej linie wspinaczkowej, zakładając, że nigdy się nie wspinałem? Mocno wątpię ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jakieś rękawiczki na siłownię i można zjeżdżać, ale to trochę wysoko ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wydaje mi się, że musiałbym mieć taką z supłami, albo jakąś uprząż ale tu z kolei za dużo pierdzielenia. Co byłoby najlepsze na taką ewentualność? Super jakby nie było mega drogie i zajmowało mało miejsca ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#wspinaczka #bhp #pozar #strazpozarna #ewakuacja
  • 11
Raz że budynki wielorodzinne są tak zaprojektowane że pożar nie przenosi się ot tak z lokalu na lokal. Dwa że pożar mieszkania jest dość łatwy dla ogarnięcia dla strażaków (dużo przegród, niewiele substancji łatwopalnych). Trzy, że jeśli już się coś rozwinie, to na klatkę wyjdzie jedynie zadymienie i wszyscy zostaja w mieszkaniach bo tak jest wystarczająco bezpiecznie. Zwykle drzwi do mieszkania są w stanie zatrzymać pożar nawet do pół godziny.
A jak
@Silvestre_Cucumeris jeśli miałbyś do wyboru zginąć w ogniu to najtańszą opcją będzie pas strażacki z zatrzaśnikiem i zjazd na półwyblince.
Osobiście bym Ci jednak zalecał przed implementacją tych systemów wybrać się kilka razy na pobliską ściankę wspinaczkową (może z jakimś znajomym co już się wspina) i tam przejść szkolenie wstępne z obsługi uprzęży i przyrządu asekuracyjno-zjazdowego, potem się trochę pobawić na linach w bezpiecznym środowisku i dopiero jak już będziesz 100% pewny,
@Silvestre_Cucumeris: najłatwiej kupić linę statyczną 40 metrów (z zapasem na 10 pięter), najtańszą uprząż wspinaczkową w decathlonie, karabinek HMS i przyrząd zjazdowy. Wiążesz linę do balustrady, siebie przypinasz do liny i w dół. Tylko musisz się przeszkolić w użyciu. Przygotowanie takiego zjazdu z ubraniem liny to nie więcej niż 2 minuty, jak ogarniasz co robisz
@Silvestre_Cucumeris: Uprząż wspinaczkowa na biodra i nogi, lina + przyrząd asekuracyjno zjazdowy - najlepiej kubek - najłatwiejsze użycie, szczególnie w sytuacji stresu. No i kawałek repsznura co by se szybko prusika zawiązać, żebyś se przypadkiem łba nie rozbił w momencie, gdy z wrażenia puścisz linę XD