Wpis z mikrobloga

Przypominam, że klimatyzacja w Polsce to nie jest żaden luksus tylko normalna rzecz. Koszt instalacji jednego klimatyzatora 3,5 kW w domu/mieszkaniu to mniej niż 3000 zł, a dzienny koszt użytkowania to 3-8 zł dziennie jeśli używany jest ok. 12 godzin, w zależności od klasy urządzenia.
Jak wychodzę na zewnątrz to aż się niedobrze robi od uderzenia fali gorąca.
#klimatyzacja #polskiedomy #problemypierwszegoswiata #czujedobrzeczlowiek #polska
exploti - Przypominam, że klimatyzacja w Polsce to nie jest żaden luksus tylko normal...

źródło: comment_1656491525sW8MKWPc9f3nb2HFXS8bi6.jpg

Pobierz
  • 216
  • Odpowiedz
@Krs90: No właśnie w tym wszystkim jest to najśmieszniejsze że koszty w przypadku klimatyzacji (pompy ciepła powietrze-powietrze) są śmiesznie małe . Mam 3,5 kW AUX . Pobiera około 400-500W gdy już się rozkręci po paru minutach. Używam ją go grzania na wiosnę i jesień i w zimie o ile nie ma mniej niż -10 stopni na zewnątrz i oczywiście do chłodzenia w lecie. Maksymalny pobór to około 100kWh miesięcznie czyli
  • Odpowiedz
No wygląda na to, że większość ludzi nie ma klimy bo nawet nie zna jej ceny i nie myślała o zakupie. Dzisiaj jest jednak trochę ludzi, którzy kupują telefony za 4-5 tysięcy i aut się nagle zrobiło po 2-3 na mieszkanie w większych miastach na blokowiskach i domach, laptopy kosztują 2-3 k takie podstawowe w miarę średniej półki.

3k za klimę to nie jest jakiś nadzwyczajny wydatek. Chociaż patrząc tutaj:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Srednia-krajowa-poza-zasiegiem-dla-2-3-Polakow-8260899.html

To
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@exploti: Niektórzy chyba nie wiedzą, że dany producent ma różne modele klimy? I są w różnych cenach I z różnymi parametrami, w szczególności współczynnikami SEER I SCOP.
"mam ofertę na laptopa Intel, 4000 chyba drogo nie?"....
  • Odpowiedz
@deni28s: sprawdziłem, 45dB ma być jak sąsiad zamknie okna, w jego pokoju w którym mu rzekomo przeszkadza. W praktyce wszystkie klimy spełnią ten warunek bo tłumienie okna to zazwyczaj coś koło 25-30 dB, znajdź mi klimę domową która chodzi głośniej niż 70dB.
  • Odpowiedz
@Gigamesh: klima po starcie i sprężeniu czynnika najczęściej chodzi na niskim biegu. Wyżej ci wrzucali że ciągnie około 220W. Klima 5kw będzie ciągnęła coś koło 350W.

Trzeba ją też umiejętnie wykorzystać.
Najlepiej wychlodzić mieszkanie w nocy lub rano i ściany utrzymają temperaturę przez cały dzień, lub klima będzie działać właśnie na niskim biegu ciągnąć 1 zł na 3h działania.

W nowobudowanych blokach nawet montują miedziane rury do instalacji żeby potem
  • Odpowiedz
@jegertilbake: mam splita od nastu lat, widział on przegląd jak świnia Beteleguzę, co tam chcesz przeglądać? filtry się robi samemu, brak gazu daje znać tym że nie chłodzi, jak zacznie wyć łożysko sprężarki albo bo wiatraka to będzie słychać.
Wiesz co jest w środku takiego splita? tam nic nie ma, sprężarka, chłodnica, rurki, wiatraki, moduł sterowania, a nie zaraz, baterii w pilocie trzeba pilnować :-)
Nawet w środku centralnej klimy
  • Odpowiedz
@exploti: XDDD Ja dostałem wycenę wczoraj 15k, ale jednostka zewnętrzna multi split Haier 6.5 za chyba 4,2k, do tego 3x flexis wewnętrzna - 1 na dole w salonie 2 na gorze w sypialni i instalacja 2.200 + 100 za każdy dodatkowy metr. Do tego wiercenie w stropie itp. Powiedziałem ze #!$%@? i kupiłem sobie najnowszy model Morso+ z dwoma rurami wylotowymi za 3k i mam go w korytarzu przy schodach
  • Odpowiedz
@uriel_ck: U mnie taka rzędu 3 KW cieplnej ogarnia salon z otwartą kuchnią, ze 40 m kw tego jest i spokojnie daje radę, w skalowaniu klimy mniej ważna jest powierzchnia, ważne jest ile ciepła "wchodzi" do budynku czyli izolacja ścian, wielkość i umiejscowienie względem słońca okien itp.
Gx
  • Odpowiedz
@uriel_ck: U mnie taka rzędu 3 KW cieplnej ogarnia salon z otwartą kuchnią, ze 40 m kw tego jest i spokojnie daje radę, w skalowaniu klimy mniej ważna jest powierzchnia, ważne jest ile ciepła "wchodzi" do budynku czyli izolacja ścian, wielkość i umiejscowienie względem słońca okien itp.

Gx

@Man_of_Gx kurde, nie spodziewałem się tak rzeczowej odpowiedzi! Dzięki wielkie, teraz jeszcze bardziej jestem zebym jednak kupił klimę.
  • Odpowiedz
@zackson: Nie wiem co masz za klime, moi rodzice maja klimatyzacje w domu rodzinnym i w mieszkaniu pod Kołobrzegiem, w obu nie płacili więcej niż 4k i działa elegancko. jak się otwiera okna, to się ma wysoka temperaturę. Jak masz klimatyzacje to zamykasz okna i czekasz na efekty
  • Odpowiedz
@exploti: w 2020 miałem zamontowane u siebie w pokoju akurat na wakacje - niesamowita wygoda w lato, a i w zimniejsze dni można dogrzać. Aktualnie w domu są zainstalowane łącznie 4 klimatyzacje, w tym jedna kasetonowa w suficie - za wszystkie wyszło 20K.
  • Odpowiedz