Wpis z mikrobloga

a w nowej pracy: Prosimy o referencje od poprzedniego pracodawcy ( ͡° ͜ʖ ͡°) @CorpseBide: według prawa referencje w uk to tylko formalność, nie można obsmarować byłego pracownika.


@Budo sauce? Czytałem że można dostać negatywne referencje (w przypadku np dyscyplinarki)
@KedzioRRz: sauce jest taki, że biorę udział w rekrutacji, wszystko idzie przez standardowe formularze i teoretycznie można dawać negatywne referencje, ale nikt się w to nie bawi, bo to gotowy pozew, który pracownik prawdopodobnie wygra. Można odmówić referencji w ogóle, co chyba jest najlepszym wyjściem.
W średnich/większych firmach działa to tak, że referencje daje HR, a nie kierownik pracownika i podaje się tylko podstawowe informacje, jak np. płaca, okres zatrudnienia, potwierdzenie,
@Budo dzięki, ciekawilo mnie to bo niedawno zmieniłem pracę i krąży po firmie historia że jedna z ważniejszych osób złożyła wypowiedzenie, miała przepracować normalnie okres wypowiedzenia ale firma zmusiła te osobę do pracy o tydzień dłużej bodajże po groźbą wydania złych referencji. Sytuacja kuriozalna i pewnie coś pokręciłem ale ogólnie rozbijało się o taki właśnie szantaż