Wpis z mikrobloga

@Bella_88: ekonomistą i ekspertem nie jestem, ale ja mam zmienne, biorę wakacje kredytowe (o ile będą, a raczej będą) jeśli już są sygnały z rynku że idzie recesja i spowolnienie to stopy się będą musiały zatrzymać, bo podażowo nie zatrzymamy inflacji, wiec mamy halt na stopach (w okolicach 7-7,5%), i pewnie od końca przyszłego roku (po wakacjach kredytowych) zaczną delikatnie spadać.

Jeśli taki scenariusz się sprawdzi, to 9,5% nie ma sensu.
ekonomistą i ekspertem nie jestem, ale ja mam zmienne, biorę wakacje kredytowe (o ile będą, a raczej będą) jeśli już są sygnały z rynku że idzie recesja i spowolnienie to stopy się będą musiały zatrzymać, bo podażowo nie zatrzymamy inflacji, wiec mamy halt na stopach (w okolicach 7-7,5%), i pewnie od końca przyszłego roku (po wakacjach kredytowych) zaczną delikatnie spadać.


@Fiodooor: właśnie tak samo myślę. Idzie recesja, rząd jest mega nieprzewidywalny
@marcpol: marża 1.5, oprocentowanie 8%


@Bella_88: W przypadku czasowo stałego oprocentowania nie występuje w nim marża. Jeśli oprocentowanie kredytu w okresie stałego oprocentowania to 8% to jest to jak na dzisiejsze czasy bardzo dobra oferta.
@marcpol: ale proponują stałe na 9.5% Suma marża + aktualny wibor


@Bella_88: Wcześniej podałaś, że to RRSO. Przy oprocentowaniu 9,5% wartość RRSO będzie wyższa niż 9,5%.

W przypadku ING stałe oprocentowanie nie jest sumą marży i WIBORu. To po prostu jedna wartość. Nie występuje w niej marża, nie jest ona składnikiem stałego oprocentowania. Taka konstrukcja występuje tylko w PKO BP, co jest często mylone.
@marcpol: może tak, po prostu dostałam informacje telefonicznie propozycję na 9.5%. Założyłam tak ponieważ wychodzi mniej więcej marża + aktualny WIBOR ale może się mylę.

Dziś jestem umówiona na pisanie wniosku.

Swoją drogą ciekawe, że banki mocno cisną na zmianę oprocentowania na stałe. Obecnie część nie bada zdolności (PKO). ING też ma uproszczone ;o
@Bella_88: Proponuje policzyć po jakim czasie spłacisz kredyt utrzymując aktualne tempo nadpłat, a następnie obliczyć jego koszt przy różnych wariantach oprocentowania. Przy dwóch latach spłaty i oprocentowaniu 9,5% suma odsetek to około 40 000 zł.

Bazowanie na rentowności obligacji, wycenie FRA, wypowiedziach członków RPP, polityków, ekonomistów i analityków często się nie sprawdza - sytuacja jest dynamiczna i nieprzewidywalna.