Wpis z mikrobloga

cześć
Zapraszam Was dzisiaj do Kluczborkaw województwie opolskim.
Zapraszam do znaleziska

Kilka ciekawostek o Kluczborku:
- Budowę murów w Kluczborku rozpoczęto w XIV wieku, ale te, które przetrwały są z XV i XVI wieku. Nie doszukałem się nawet pierwotnej długości, ale patrząc na kształt ulic i pomiary na Google Maps długość murów mogła wynosić około 1200 metrów. Do czasów obecnych nie pozostało ich zbyt wiele. Najwięcej zachowało się na południe od rynku przy ulicy Krzywej oraz generała Pułaskiego. Myślę, że łączną długość można określić na kilkaset metrów.
- Do czasów obecnych przetrwała położona we wschodniej części starego miasta Brama Krakowska. Pierwotnie w tym miejscu w XIV wieku został zbudowany zamek, który w XVII wieku popadł w ruinę. W późniejszym czasie przebudowano go i w środku mieściły się różne instytucje m.in urząd skarbowy (XIX wiek). Na początku XX wieku wieża zamkowa została przebudowana na wieżę ciśnień.
- W centralnej części rynku stoi ratusz z XVIII wieku w stylu renesansowo-barokowym.
- Kościół Chrystusa Zbawiciela należy do parafii ewangelicko-augsburskiej (od 1527 roku). Zbudowano go w stylu gotyckim w XIV wieku, a wieża kościelna należy do najstarszych i najcenniejszych zabytków Kluczborka. Wyposażenie świątyni pochodzi z XVIII wieku.
Niestety stan murów w Kluczborku nie jest zadowalający, a wiele fragmentów ukrytych jest w ścianach garaży i budynków. Jednakże mnie urzekł miejscowy ratusz oraz Brama Krakowska.

https://www.wykop.pl/link/6709839/kluczbork-opolskie-projekt-miasta-stojace-murem/

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje

#antekpodrozuje #polska #opolskie #kluczbork #podroze #ciekawostki #podrozujzwykopem #ciekawostkihistoryczne #turystyka #zainteresowania
Pobierz antekwpodrozy - cześć
Zapraszam Was dzisiaj do Kluczborkaw województwie opolskim.
Z...
źródło: comment_1655805764Qdtft6wmm1srNToAhlXGIH.jpg
  • 16