Wpis z mikrobloga

Ostatnio mam takie #przemysleniazdupy

Dlaczego co jakiś czas warto zmieniać prace. Jestem z branży IT i czasami się dziwię, dlaczego niektórzy całe życie spędzają w jednej firmie. Sam osobiście zmieniam co 3 lata. Jakiś czas temu w mojej firmie przeprowadzili ankietę anonimową coś w stylu "Jak Ci się pracuje w naszej firmie". Fajne było to, że firma podzieliła się z odpowiedziami jakie pracownicy odpowiadali. Na kilka pytań odpowiedzi mnie zdziwiły

PYTANIE
"Co Ci się podoba w naszej firmie?"

Odpowiedź 1 "fajny zespół, mili ludzie"

Ostatnio zmieniłem firme, okazało się że w nowej pracy też mam fajny zespół i miłych ludzi ¯\_(ツ)_/¯

Odpowiedź 2 "Ciekawe projekty"

Po zmianie firmy też mam fajny projekt, w zasadzie to robie prawie to samo co w poprzedniej, w wiekszym projekcie za o wiele wieksze wynagrodzenie. Nie pracujecie w NASA czy Space X że macie unikatowy projekt w skali globalnej

Odpowiedź 3 "Możliwość pracy zdalnej, dobre wynagrodzenie"
Praca zdalna to w IT jest już standard, obstawiam, że jak się rozejrzycie na rynku to możecie dostać o wiele wiecej, szczególnie jak dawno nie zmienialiście pracy

Odpowiedź 4 "Stabilna praca"
Nigdy nie ma czegoś takiego, pracujecie 10 lat w jednej firmie i nagle się dowiadujecie że wasza firma jest sprzedana i wchłonięta przez korporacje, prezes zarobił miliony a cała wasza praca i poświęcenia nie miały żadnego znaczenia

Odpowiedź 5 "Zaufanie do pracownika, elastyczny czas pracy"
Jeśli pracujecie w firmie, która kontroluje w 100% co pracownik robi i ze stoperem odlicza czas pracy, jakieś oprogramowanie do mierzenia wydajności pracownika to takie obozy pracy omija się szerokim łukiem.

Odpowiedź 6 "Dobry rozwój, dużo można się nauczyć"
Ja też kiedyś byłem na praktykach, juniorem, specjalistą, w kolejnej firmie też się nauczysz dużo, a może nawet więcej bo będą mieć wiekszy budżet szkoleniowy. To jest normalne że w czasie pracy się człowiek uczy i nie poświęca 100% czasu na prace. Można mieć poczucie wdzięczności "firma we mnie zainwestowała, nie mogę teraz odejść" otóż możesz, jest to normalna sprawa

Sam zastanów się dlaczego pracujesz w firmie, jeśli miałbys podobne argumenty to tak naprawde nic Cie w firmie nie trzyma

#programowanie #korposwiat #programista15k #informatyka
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pawel993 no wiem właśnie sobie pomyślałem że w sumie w każdej robocie tak miałem xD ale jednak po tych 3 latach to coraz trudniej wyjść ze strefy komfortu i zmienić coś.
  • Odpowiedz
lepszy znany wróg niż nieznany... czasami mozna do patologii trafic


@eternalzz: niby tak, ale czasami warto zaryzykować za pensje np prawie jeszcze raz taka jaka sie zarabia aktualnie
  • Odpowiedz
ja w sumie teraz po lekko ponad pół roku w firmie stwierdziłem że zmieniam bo wziąłem udział w kilku rekrutacjach i dostałem cztery oferty z czego każda była minimum 90% większa zarobkowo niż aktualna firma (nie jest to przeskok z 20zł/h na 40zł/h tylko bardziej z 90zł/h na 150++/h)

ogólnie mam wrażenie, że teraz firmy mają jeszcze większe parcie na zatrudniane niż było to zaraz po kowidzie, co osobiście mnie dziwi bo
  • Odpowiedz
@eternalzz: też tak myślałem przez jakiś czas, ale jednak nie pracuje charytatywnie a jakieś znikome podwyżki rzędu 10-20% rocznie są zabawne przy tym gdy można dostać kilkukrotnie więcej
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pawel993:

Sam zastanów się dlaczego pracujesz w firmie, jeśli miałbys podobne argumenty to tak naprawde nic Cie w firmie nie trzyma
Bo dlaczego nie ¯_(ツ)_/¯
Jeśli robota jest fajna i wyrównują/przebijają ofertę w nowej pracy, to co za problem siedzieć x czasu w jednej firmie.

Ja znowu dziwię się, kiedy ktoś przy przyjęciu do pracy ustawia stoper na 1-2-3 lata. Pracuje póki jest mi dobrze, nie nudzę się i hajs
  • Odpowiedz
Bo dlaczego nie ¯_(ツ)_/¯ Jeśli robota jest fajna i wyrównują/przebijają ofertę w nowej pracy, to co za problem siedzieć z czasu w jednej firmie.


@mutencath: to chyba bardzo rzadko, wydawalo mi sie ze pracowałem w dobrych firmach a zawsze ta sama gadka, ze nie chca dac takich podwyzek jakich oczekuje albo przeskoczyc na wyzsze stanowisko, a konkurencyjna firma jakos potrafi
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pawel993:

to chyba bardzo rzadko, wydawalo mi sie ze pracowałem w dobrych firmach a zawsze ta sama gadka
To jest argument, żeby zmienić robotę.
Argumentem, żeby zmienić robotę nie jest - pracuje już 3 lata. Imho.
Póki mi firma wyrównuje/przebija hajs w kontrofertcie, to nie widzę powodu do zmiany, chyba że bardzo, ale to bardziej ciekawa oferta.
Na rozmowy chodzę dla sportu i właśnie żeby znać swoje wartość na rynku.
  • Odpowiedz
@mutencath: to ja Ci powiem jaka jest Twoja wartość na rynku: górne widełki, teraz jest takie ssanie, że górne widełki dają, jak powiesz mniej to Cię przekonują byś powiedział więcej xD albo sami dają więcej niż zawołałem i jeszcze "przepraszają" że dostaniesz więcej jak udowodnisz, że się mylili w wycenie xD
  • Odpowiedz
@Pawel993: jest pewna granica zarobków - prawdopodobnie dla każdego inna - po przekroczeniu której już tak naprawdę masz w dupie ile zarabiasz. Wtedy zmiana pracy dla kasy nie ma żadnego sensu ani znaczenia - pracujesz aż ci się nie znudzi i już, co z tego, że w innej firmie jest tak samo - to chyba zresztą argument żeby właśnie nie zmieniać firmy xD
  • Odpowiedz
"Co Ci się podoba w naszej firmie?"


@Pawel993: IMHO to nie jest tożsame z "Dlaczego pracujesz w tej firmie", ani z "Co jest unikalnego w tej firmie". Ludzie odpowiedzieli opisując plusy jakie ma ta firma. Jeśli twoja nowa ma podobne - good for you
  • Odpowiedz
@Pawel993: Ja miałem okresy gdzie zmieniałem pracę co 3 miesiące lub góra rok w okresie od service desku do juniora programisty

service desk 3 miechy --> SD i trochę admin 1 rok --> programista, ale patologiczny stack i system pracy 3 miesiące i się zwolniłem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jakbym nie zmieniał pracy tak często, to nadal siedziałbym w Januszexie
  • Odpowiedz
@Pawel993: Niektórzy ida najmniejszą linia oporu, zarabiają 8-9 netto i żyją na chillu, taki mindset. Jeśli chcesz więcej zarabiać, rozwijać się zmiana pracy to najlepszy sposób, aby to osiągnąć. Trochę stresu zawsze jest, szczególnie jeśli wejdziesz na odpowiedzialne stanowisko, ale progres wiedzy niesamowity. Nauka samemu idzie ciężko, rzut na głęboką wodę działa jak boost.
  • Odpowiedz
@Pawel993: no dobrze ale nie każdy może sobie pozwolić tmna ryzyko tego że zatrudnienie w następnej firmie będzie tak samo stabilne jak w obecnej. Co byś wybrał, gdybyś nie był z it - większą pewność zatrudnienia czy większa płaca?
  • Odpowiedz