Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Chcę kupić #obligacje (wszyscy doradzają EDO) za 65 tysięcy złotych.
Zważywszy na inflację, lepiej je kupować na raty przez kilka miesięcy, czy za jednym razem?
Czy mogę ustanowić współwłaściciela albo upoważnionego do obligacji?

#pytanie #inflacja #oszczedzanie #inwestowanie #oszczednosci #inwestycje

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62acd7b8a51d1edb7a2c79f4
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Przekaż darowiznę
  • 11
@bin-bash: tak tylko pytanie czy inflacja z miesiąca na miesiąc nie będzie rosła, czytaj teraz kupisz:
inflacja za rok w czerwcu ~13% + 1,5% = 14,5% na następny rok
W lipcu ~14,5% + 1,5% = 16%

Czyli w tym jednym okresie jesteś już 1,5% w plecy, zakładając, że inflacja będzie rosła.

Trzeba też zwrócić uwagę na sam okres 1 gdzie jest stałe oprocentowanie. Ja mając obligacje ROD jeszcze w 01.22 miałem
@Misqadv za pierwszy rok jest stałe oprocentowanie, więc jakby dzisiaj kupił, to by musiał patrzeć na inflację w maju 2024, jakby kupił dzisiaj za połowę kasy i za miesiąc za połowę kasy, to maj i czerwiec 2024. Kto to wie, czy wtedy będzie inflacja rosnąć czy maleć? Ja bym poczekał do pierwszego lipca, bo wtedy mogą podnieść oprocentowanie za pierwszy rok względem tego co jest teraz.
Czyli zakładając wzrost inflacji, zakupując obligacje na raty minimalizujemy stratę w pierwszym roku oraz zwiększamy zysk w latach następnych.


@Misqadv: usrednianie przy zakupie obligacji na raty jest bez sensu. Kupuje sie odrazu aby szybciej wejsc w oprocentowanie inflacyjne. Jezeli za 2tyg wyjdzie lepsza emisja obligacji to skladamy dyspozycje wykupu i kupujemy nowsze. Proste.
@bin-bash: no tak, ale przy takim podejściu i rosnącej inflacji będziesz zmieniał obligacje co miesiąc przez najbliższe X miesięcy? :)
Druga sprawa, jeżeli mowa o EDO to taka opcja jest jeszcze do zaakceptowania, ale np przy ROD tracisz wtedy możliwość zakupu obligacji bo limit przyznany jest tylko raz :)
@itsover: pod uwagę jest brana inflacja za zeszły rok, czyli jak teraz kupi obligacje, to w pierwszym roku będzie miał stały %, a w 2024 będzie miał kapitalizację wg odczytu inflacji z czerwca 2023
@bin-bash: no tak, ale przy takim podejściu i rosnącej inflacji będziesz zmieniał obligacje co miesiąc przez najbliższe X miesięcy? :)


@Misqadv: oczywiscie, ze nie, kwestia przekalkulowania, sam mam obligacje jeszcze z poczatku roku gdzie te procenty byly slabe :)
@itsover: pod uwagę jest brana inflacja za zeszły rok, czyli jak teraz kupi obligacje, to w pierwszym roku będzie miał stały %, a w 2024 będzie miał kapitalizację wg odczytu inflacji z czerwca 2023


@powodzenia @itsover : brany jest pod uwage odczyt CPI r/r, ktory dostarca GUS
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-pot-inflacja-/miesieczne-wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-od-1982-roku/
a konkretnie z listu emisyjnego:

stopa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, przyjmowana dla 12 miesięcy i ogłaszana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego
@bin-bash: jak kupisz w czerwcu to patrzysz chyba na inflacje z kwietnia 2023 ale odsetki z tej inflacji będą do wypłaty w czerwcu 2024? bo zawsze jest 1 rok poślizgu? ja miałem we wrześniu 2021 wypłatę z obligacji i oprocentowanie było liczone na inflacji z 2020 roku (pewnie lipiec)