Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
Kiedy któryś raz z kolei oglądasz sceny z filmu "Helikopter w ogniu", ale dostrzegasz u siebie, że zamiast skupiać się na dzikich strzelaninach i regularnych potyczkach (w mieście tak odmiennym od tego, które znasz, odkąd pierwszy raz za dzieciaka to widziałeś)...

...to tak jakoś zaczynasz się sam z siebie skupiać na "technikaliach". Choć akcja filmu dzieje się na parę lat zanim w ogóle pojawiłeś się na świecie, kiedy komercyjny internet dopiero miał nadejść...

...to dostrzegasz już pewne zręby hi-tech'u pola walki...ot, chociażby zdjęcia satelitarne czy transmisję obrazu na olbrzymich kineskopowych "projektorach" w centrum dowodzenia. ()

Dostrzegasz jak bardzo lotnictwo już wtedy było telekomunikacyjnie rozwinięte - gdzie piloci poza lataniem pełnili rolę radiooperatorów, mobilnego węzła sieci radiowej. ( ͡ ͜ʖ ͡)

Gdzie nawet "zwykły" amerykański piechur - choć miał jeszcze mundur w starym kroju i pasoszelki zamiast kamizelki - to jednak jak na swoje czasy było to już szyte z do dzisiaj używanych syntetycznych włókien. A cały szpej był w pewien sposób "taktyczny", i równie wysoko "standaryzowany" pod uniwersalność, współzamienność czy "robienie swojej roboty" - jak obecny.

Gdzie już wtedy telefon komórkowy, będący ucieleśnieniem dekad postępu i pracy nad miniaturyzacją wielu zespołów amerykańskich elektroników - był już osiągalny także dla co bogatszych Somalijczyków.

A, choć do walki z "odbijaczami" mającymi konwojować więźniów rzucono chyba każdego żywego somalijskiego bojówkarza z czymkolwiek co strzelało - to jednak pewne wersje współczesnej optoelektroniki czy radiotelefonii - zapewniły amerykańskim piechurom wyraźną przewagę nad tłumem.

...i choć to co przedstawiono na tym filmie jest obecnie już przestarzałe, walające się po magazynach wczesnych użytkowników - to nawet współczesne wcielenia tego sprzętu, tych standardów, rozwiązań - wciąż tak właściwie "biegną" w tym samym "peletonie". ( ͡º ͜ʖ͡º)

#rozkminy #technologia #militaria #wojsko #technika #spostrzegawczeoko
wygolony_libek-97 - Kiedy któryś raz z kolei oglądasz sceny z filmu "Helikopter w ogn...

źródło: comment_1655473603TL4f8EVXlVoaBsPASXIJZN.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
A, choć do walki z "odbijaczami" mającymi konwojować więźniów rzucono chyba każdego żywego somalijskiego bojówkarza z czymkolwiek co strzelało - to jednak pewne wersje współczesnej optoelektroniki czy radiotelefonii - zapewniły amerykańskim piechurom wyraźną przewagę nad tłumem.


@wygolony_libek-97:

I szkolenie. Za pierwszym razem myślałem, że robią z czarnych debili, że tak biegają i strzelają bez sensu a Amerykanie zawsze ładnie celują i trafiają. Potem doczytałem, że psychologia mówi, że większość ludzi nie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jin: ja tam jak oglądam filmy z potyczkami w afryce i na bliskim wschodzie, czy ogółem w świecie islamu - to mam z kolei wrażenie, że do formacji wojskowych i paramilitarnych to w tych rejonach chyba na serio biorą każdego, kogo da się ubrać w prosty polowy mundur, i kto może ponieść karabinek ( ͡º ͜ʖ͡º)

...który jako współczesna broń miotająca jest u większości adwersarzy bodajże
  • Odpowiedz