Wpis z mikrobloga

#kredythipoteczny #wakacjekredytowe #nieruchomosci #inwestycje #pytaniedoeksperta

zastanawiam się czy opłaca mi się brać wakacje kredytowe jeżeli moja rata to tam marne 1166zł bo mam zablokowane procenty i stosunek kapitałowej do tej drugiej części jest mniej więcej 50:50.
Odblokowanie będzie gdzieś w 2026 i wtedy nie wiem albo znowu zablokuje, albo nie będzie co blokować bo gospodarka padnie. Ale wtedy wpływ na warunki na których będę miał blokowane może mieć to czy wziąłem te wakacje czy nie.

Te 8000 zł okolo które zaoszczędziłbym poprzez wakacje kredytowe to przecież nie jest tak dużo, nawet jeżeli wpłaciłbym to jako spłatę kapitału, ale znając życie ludzie którzy wezmą te wakacje kredytowe to po prostu te pieniądze przepalą na bieżące wydatki więc jaki tu sens. Jak komuś się nie spina bo kupił za 500k kurnik 30mkw no to potem nie będzie się spinać jeszcze bardziej, czy źle myślę?
  • 24
@vertical: Chyba dawno nie zaglądałeś do tabelek. Na nowych kredytach prawie wszystko idzie po podwyżkach stóp na odsetki. Połowę to byś miał gdzieś tak w połowie spłaty całości.
@unitrax: W Twoim przypadku zaoszczędzisz właściwie trochę ponad 4k, a nie 8k. Bo pod uwagę warto wziąć jedynie odsetki - kapitał i tak byś spłacał (mowa oczywiście o tym, że chciałbyś brać wakacje i nadpłacać o wysokość raty). Generalnie wszystko się rozbija o ewentualne późniejsze wpisy w BIKu, czarne listy i takie tam, którymi ludzie straszą. Jeśli nie będzie tego typu zagrywek ze strony banków i dodatkowo każdy będzie mógł skorzystać
ale oszczędność to tylko odsetki, bo kapitał z wakacji i tak musisz spłacić na koniec.


@Lonesome_road: Ale oszczędność na wakacjach w porównaniu do ich braku to ok. 4 kafle a nie ok. 8 kafli, które napisałeś czy to dla OP-a niedużo :) Chyba że bierzemy i nic potem nie nadpłacamy no to rzeczywiście 8.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@vertical: ja nie doczytałem ile op ma raty, op pisze coś o oszczędności 8k gdy umorzone odsetki wychodzą razem 4k, ja bezmyślnie powtarzam, brawo my ( )

W takim układzie powinno być: jak dla ciebie 4k to niedużo to nie bierz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@TompsonzPolski: To co piszesz ma oczywiście sens, zwłaszcza, że aktualnie liczba np udzielanych hipotek znacząco zmalała, a banki zarabiają jednak na kredytach. Więc tak jak mówisz, na czym miałby potem zarabiać banki, skoro z własnej woli odcięłyby sobie część potencjalnych klientów. Ale osoby, które są potencjalnie zainteresowane w przyszłości np refinansowaniem kredytu powinny na to zwrócić uwagę, żeby potem nie mieć przykrej niespodzianki. Po prostu trzeba się zorientować jak to będzie
@herbatananoc: No już mniejsza o to jak policzysz. Nadpłacisz po prostu 8x kwotę odsetek, a ile rat to będzie, to już mniej ważna kwestia (przynajmniej w moim odczuciu, ponieważ nie ma dla mnie znaczenia ile mi rat pokazuje do końca aplikacja, skoro i tak nadpłacam)
@vertical: @Lonesome_road: @pp93: nie nadpłacisz 8x kwotę odsetek, tylko nadpłacisz kapitał przez co przyszłe odsetki będą mniejsze, bo są naliczane codziennie od pozostałego do spłaty kapitału, a nie są stałe w całym okresie.

Dla przykładu, mój śmieszny kredyt, 105k zostało, 271 rat (nadpłacony, bez skrócenia okresu).
Przy aktualnych stopach + mojej marży mamy 8,75%

Rata kredytu
889,86 zł w tym 124,24 zł kapitał, 765,63 zł odsetki, do spłaty spłaty
@Lanc: Nadpłata 8x odsetek to skrót myślowy. Nadpłacisz kapitał w wysokości odsetek z 8 rat, przy których weźmiesz wakacje kredytowe.
Nikt nie porusza tematu ile zaoszczędzisz na przyszłych odsetkach itp. Mowa jest wyłącznie o tym, ze nadpłacisz sobie kapitał „za darmo” w kwocie równej odsetkom rat które „odroczysz”