Wpis z mikrobloga

ElektroMirki z #elektronikadiy #lutowanie taka ciekawostka odnośnie popularnej rodziny stacji lutowniczych T-12 - czy te stacje mają jakieś mechanizmy adaptacyjne dopasowujące każdorazowo parametry PIDa do konkretnego grotu?

Mam taką stację, ale nie popularnego KSGERa, czy tam jego klona, ale szarpnąłem się na coś udającego JBLa, konkretnie AIFEN-A8. Generalnie ze stacji jestem bardzo zadowolony, znakomicie działa, zero problemów. Niemniej, fabryczny zestaw grotów był dla mnie niewystarczający, dokupiłem od chińczyka jeszcze jakieś, których mi brakowało. Co istotne, stabilizacja temperatury z fabrycznymi grotami zawsze działała perfekt, od początku.

Dziś właśnie doszły te nowe groty. I przy obu obserwowałem dziwne zachowanie: wsadzam grot w rączkę, temperatura ustawiona: 333 stopnie, bieżąca zaś - tańczy: 360, 340, 355, 345 i tak cały czas, takie potężne oscylacje. Wkładam drugi z kupionych grotów - to samo. Wkładam oryginalny - jest ok, dochodzi do zadanej temperatury i jej pilnuje co do stopnia. Znów wkładam jeden z kupionych, już pewien, że kupiłem groty ze zrąbaną termoparą - a tu oscylacje nadal są, ale już zaledwie w granicach kilku stopni. Znów podmianka na drugi kupiony - też oscylacje kilkustopniowe. Wyłączam lutownicę, bo musiałem się zająć czymś, po chwili znów ją włączam - i już wszystko ok, ładnie pilnuje temperatury.
Wygląda to tak, jakby stacja się faktycznie tych grotów musiała nauczyć, co może nie jest jakoś szczególnie dziwne, tam w końcu dość potężny procesor w środku sieci, on może mieć zaimplementowane całe mnóstwo sztuczek i ficzerów. Co mnie natomiast zastanawia, to w jaki sposób on rozróżnia te groty, bo ewidentnie na to wygląda, że do tych nowych musiał sobie dobrać zupełnie nowe nastawy do PIDa, a jednocześnie gdy przekładałem stary grot, od razu z nim współpracował. W tych grotach przecież nie ma nic prócz grzałki i termopary. Rozróżnia je po samej charakterystyce grzania???
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Jarek_P: nie za bardzo ma to coś wspólnego z pidem bo przecież groty nie mają ID co by je stacja rozpoznawała.
Problem jest taki że chińskie groty przynajmniej t12 wymagają wygrania. Po założeniu nówki świeżo z opakowania też tak wariują, jak już chwilę popracuje to temperatura się stabilizuje można go schowac zapomnieć, potem znów założyć i będzie od razu działać dobrze.

Zawsze możesz przywrócić ustawienia fabryczne i wszystkie wygrzane groty
  • Odpowiedz
@wypokowy_expert: no dobra, brzmi logicznie, ale na czym tak właściwie od strony technicznej ma polegać to wygrzewanie, że wpływa na proces stabilizacji temperatury? Przecież to tylko zwykła grzałka szeregowo połączona z termoparą, co pierwsze podgrzanie tu robi takiego, że przed nim stabilizacja szaleje?
  • Odpowiedz
@Jarek_P: przecież w grocie musi być jakiś materiał izolujący, jest to jakiś rodzaj ceramiki, nie wiem czy to bardziej proszek czy cement może resztki wody albo innego rozpuszczlnika odparowują.
Jest też opcja że grzałka albo któreś połączenie przechodzi przemianę strukturalną (typu austenit martenzyt czy coś podobnego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jedno jest pewne większość użytkowników t12 widzi takie zachowanie nieużywanych grotów, ba nawet zalecają świeży grot
  • Odpowiedz
Jest też opcja że grzałka albo któreś połączenie przechodzi przemianę strukturalną


@wypokowy_expert: to już prędzej to, może sama termopara musi się "wygrzać", bo wygrzewanie w sensie mechanicznym (odparowanie wody, rozpuszczalników) jakoś nie chce mi się wierzyć, by miało taki wpływ, tu wyraźnie powolne oscylacje było widać, jak od złych nastaw PIDa, stąd moje pytanie na początku, czy to się aby jakoś nie adaptuje.
  • Odpowiedz
@Jarek_P nowe groty t12 powinieneś najpierw wygrzać, potem stabilizacja działa bez problemu. Zapewne spowodowane jest to połączeniem termopary z grzałką w szeregu, ale nie potrafię tego wyjaśnić przy użyciu naukowych argumentów.
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Ty, no ale wiesz że PID działa poprawnie, jak w tym przypadku temperatura jest zwracana prawidłowa? jeśli termopara ma rozstrzał wartości to PID się dostosowuje do tego rozstrzału...
  • Odpowiedz