Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
Tak sobie pije wino i oglądam stare polskie filmy i taka refleksja mnie złapała. Jak kiedyś, do 100 lat temu różniła sie Polska kulturowo. Konopielka i Wielki Szu. Rok różnicy kiedy te filmy powstały. Konopielka, zacofanie, bez dróg, bez edukacji. Chaty kryte strzecha. Wielki szu, luksusy, samochody, domy, karty i tancerki w klubach. No i aż w to nie mogłem uwierzyć, więc wyszukałem kiedy się toczy akcją tych filmów. Wielki Szu to lata 70, a Konopielka to, zależnie od źródeł, albo lata 50, albo XX lecie między wojenne. No i tutaj bym porzucił moja refleksje, ale jeżeli to XX lecie między wojenne, to zamiast Wielkiego Szu wchodzi "Va banque" do porównania. Banki, samochody, garnitury, restauracje, murzyni i pieniądze w Warszawie vs Podlasie tylko 200km dalej, na bagnach bez asfaltów, walczące że wszystkim co nowe. Nikogo nie chce obrazić, bo ani nie jestem z Warszawy, ani z Podlasia. Mam takie po prostu wow.
#przemyslenia #przemysleniazdupy #polskiedomy #polskiemotywyfilmowe #polskiefilmy #podlasie #vabanque #filmy #prl
  • 1