Wpis z mikrobloga

Ibuprofen – jeden z najczęściej stosowanych leków na całym świecie. Co warto o nim wiedzieć?

Jest nieco młodszy od paracetamolu. Został wprowadzony do lecznictwa w latach 60. XX wieku.

Lek ten należy do grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, a także hamuje agregację płytek krwi. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności enzymu COX (cyklooksygenazy), który uczestniczy w syntezie prostaglandyn. Ibuprofen działa zarówno na COX-1 (to niezbyt fajne, bo powstają wtedy działania niepożądane) i COX-2 (tu super, bo na tym nam zależy).

Wskazania do stosowania tego leku to słabe i umiarkowane bóle różnego pochodzenia, gorączka, a także stany zapalne (np. reumatoidalne zapalenie stawów).

Dawki stosowane u dorosłych to najczęściej 200-400 mg 4-6 razy na dobę, a w chorobach reumatycznych nawet do 800 mg 3 razy dziennie. Bez konsultacji z lekarzem maksymalnie można przyjąć do 1200 mg ibuprofenu na dobę. Na zlecenie lekarza nawet do 3200 mg.

U dzieci ibuprofen stosuje się od 3 miesiąca życia w dawce 5-10 mg/kg mc dziecka (doustnie) co 6-8 godzin. Podaje się taką dawkę, jaka wynika z konkretnej masy ciała! Nie dla wieku. Dawka z opakowania od syropu nie jest precyzyjna, bo dotyczy danego przedziału. Maksymalnie 30-40 mg/kg mc na dobę (w zależności od wskazań).

NLPZ wykazują efekt pułapowy. To znaczy, że powyżej określonej dawki lek nie zadziała silniej, a zwiększy się ryzyko działań niepożądanych. Dla ibuprofenu i jego działania przeciwbólowego taka dawka wynosi jednorazowo 400 mg. Dołożenie do tego kolejnego leku z grupy NLPZ również nie polepszy sytuacji, a jedynie zwiększy ryzyko skutków ubocznych.

Ibuprofen nie powinien być stosowany u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, ze skazą krwotoczną, ospą wietrzną oraz z ciężką niewydolnością nerek, wątroby lub serca. Jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży! Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów z astmą, zaburzeniami pracy nerek lub wątroby, nadciśnieniem, chorobami przewodu pokarmowego.

Ibuprofen jest uważany za lek bezpieczny podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane powodowane przez ten lek to m.in. zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, pokrzywka, świąd, pobudzenie, wzrost ciśnienia tętniczego, obrzęki. Podobnie jak inne NLPZ, ibuprofen ma negatywny wpływ na płodność u kobiet.

Ibuprofen może wchodzić w interakcje z lekami na nadciśnienie i obniżać ich skuteczność lub z lekami przeciwzakrzepowymi i nasilać ich działanie. W połączeniu z kortykosteroidami zwiększa się ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego. Ciekawe jest połączenie ibuprofenu z kwasem acetylosalicylowym (ASA) w dawce kardioprotekcyjnej. Uważa się, że powinno się rozdzielić w czasie stosowanie tych dwóch leków. Ibuprofen powinien być zastosowany min. 2-4 godziny po ASA, aby nie blokować jego działania przeciwpłytkowego. Badania kliniczne dają sprzeczne wnioski.


Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #dwafartuchywaptece
Pobierz dwa_fartuchy - Ibuprofen – jeden z najczęściej stosowanych leków na całym świecie. Co...
źródło: comment_1654974152pKCcbV1WKumi5IuhkN0jH1.jpg
  • 45
@dwa__fartuchy: A powiedz, jak jest z ibuprofenem w czasie przeziębienia (nie grypy)? Zdarza mi się brać go w imię prostoty - leki na przeziębienie i tak imho działają marnie a ibuprofen zawsze w apteczce jest. Trochę poprawia samopoczucie i pozwala skupić się na pracy. Jest w tym jakaś logika z farmaceutycznego punktu widzenia czy robię sobie krzywdę albo bazuje na efekcie placebo? Jest jakiś inny pojedynczy lek który zadziała na źle
@Krever: Przeziębienie to de facto stan zapalny związany z infekcją, redukcja tego stanu przez branie Ibuprofenu na ogół zawsze poprawi twoje samopoczucie, więc tak, jak najbardziej ma to sens i nie jest to efekt placebo.
@adriuszka: z reguły czas wynoszący 5 razy okres półtrwania danego leku, to czas po którym uważa się, że leku nie ma w organizmie (oczywiście w uproszczeniu). Dla ibuprofenu to 10 godzin, pod warunkiem że eliminacja przebiega sprawnie :)
@Krever: nie ma leku typowo na przeziębienie. Są jedynie leki objawowe. Ibuprofen zadziała na ból, gorączkę i stan zapalny. Sam w sobie samopoczucia nie polepsza, chyba że jest ono słabe ze względu na uciążliwe objawy :)
@Ipratropium: znasz jakieś badanie dotyczące wpływu masy ciała na efekt pulapowy? Nic ciekawego nie znalazłam :/

Patrząc na statystycznego Polaka ważącego 120 kg, to on się nie nadaje nawet do brania niższych dawek ibuprofenu. Zazwyczaj ma już nadciśnienie i zgagę, gdzie z NLPZ nie można przesadzać xd
@dwa__fartuchy: Wiesz co, z poziomu telefonu nie mam nic pod ręką, żeby zerknąć w populacje pacjentów opisane w pracach naukowych, ale w tygodniu w robocie sprawdzę, bo ze względu na dział w którym pracuję mam możliwość przeglądania pełnych prac - stwierdzenie odnośnie masy ciała to jedynie moja hipoteza opierająca się na farmakokinetyce ibuprofenu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dwa__fartuchy: Ok, prawda - w opisie jest wyjaśnione, ale jednak 90% osób skorzysta z samej grafiki (co samo w sobie jest super pomysłem tak BTW). Ogólnie trzymam kociaki za dalszą twórczość i kibicuje, no offence;)