Wpis z mikrobloga

Ibuprofen – jeden z najczęściej stosowanych leków na całym świecie. Co warto o nim wiedzieć?

Jest nieco młodszy od paracetamolu. Został wprowadzony do lecznictwa w latach 60. XX wieku.

Lek ten należy do grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, a także hamuje agregację płytek krwi. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności enzymu COX (cyklooksygenazy), który uczestniczy w syntezie prostaglandyn. Ibuprofen działa zarówno na COX-1 (to niezbyt fajne, bo powstają wtedy działania niepożądane) i COX-2 (tu super, bo na tym nam zależy).

Wskazania do stosowania tego leku to słabe i umiarkowane bóle różnego pochodzenia, gorączka, a także stany zapalne (np. reumatoidalne zapalenie stawów).

Dawki stosowane u dorosłych to najczęściej 200-400 mg 4-6 razy na dobę, a w chorobach reumatycznych nawet do 800 mg 3 razy dziennie. Bez konsultacji z lekarzem maksymalnie można przyjąć do 1200 mg ibuprofenu na dobę. Na zlecenie lekarza nawet do 3200 mg.

U dzieci ibuprofen stosuje się od 3 miesiąca życia w dawce 5-10 mg/kg mc dziecka (doustnie) co 6-8 godzin. Podaje się taką dawkę, jaka wynika z konkretnej masy ciała! Nie dla wieku. Dawka z opakowania od syropu nie jest precyzyjna, bo dotyczy danego przedziału. Maksymalnie 30-40 mg/kg mc na dobę (w zależności od wskazań).

NLPZ wykazują efekt pułapowy. To znaczy, że powyżej określonej dawki lek nie zadziała silniej, a zwiększy się ryzyko działań niepożądanych. Dla ibuprofenu i jego działania przeciwbólowego taka dawka wynosi jednorazowo 400 mg. Dołożenie do tego kolejnego leku z grupy NLPZ również nie polepszy sytuacji, a jedynie zwiększy ryzyko skutków ubocznych.

Ibuprofen nie powinien być stosowany u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, ze skazą krwotoczną, ospą wietrzną oraz z ciężką niewydolnością nerek, wątroby lub serca. Jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży! Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów z astmą, zaburzeniami pracy nerek lub wątroby, nadciśnieniem, chorobami przewodu pokarmowego.

Ibuprofen jest uważany za lek bezpieczny podczas karmienia piersią.

Działania niepożądane powodowane przez ten lek to m.in. zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, pokrzywka, świąd, pobudzenie, wzrost ciśnienia tętniczego, obrzęki. Podobnie jak inne NLPZ, ibuprofen ma negatywny wpływ na płodność u kobiet.

Ibuprofen może wchodzić w interakcje z lekami na nadciśnienie i obniżać ich skuteczność lub z lekami przeciwzakrzepowymi i nasilać ich działanie. W połączeniu z kortykosteroidami zwiększa się ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego. Ciekawe jest połączenie ibuprofenu z kwasem acetylosalicylowym (ASA) w dawce kardioprotekcyjnej. Uważa się, że powinno się rozdzielić w czasie stosowanie tych dwóch leków. Ibuprofen powinien być zastosowany min. 2-4 godziny po ASA, aby nie blokować jego działania przeciwpłytkowego. Badania kliniczne dają sprzeczne wnioski.


Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #dwafartuchywaptece
dwa_fartuchy - Ibuprofen – jeden z najczęściej stosowanych leków na całym świecie. Co...

źródło: comment_1654974152pKCcbV1WKumi5IuhkN0jH1.jpg

Pobierz
  • 45
  • Odpowiedz
NLPZ wykazują efekt pułapowy. To znaczy, że powyżej określonej dawki lek nie zadziała silniej, a zwiększy się ryzyko działań niepożądanych. Dla ibuprofenu i jego działania przeciwbólowego taka dawka wynosi jednorazowo 400 mg. Dołożenie do tego kolejnego leku z grupy NLPZ również nie polepszy sytuacji, a jedynie zwiększy ryzyko skutków ubocznych.


@dwa__fartuchy: ciekawa sprawa :D. Jednocześnie skoro podanie więcej niż jednorazowo 400 mg daje więcej szkody niż pożytku to dlaczego w chorobach
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: mmm, ulubiony lek Polaków, także do stosowania przewlekłego. 4% z nas bierze jakiś lek przeciwbólowy codziennie, kolejne 12% kilka razy w tygodniu. 32% z wszystkich sprzedanych opakowań leków przeciwbólowych to Ibuprofen. Aż dziwne, że jako społeczeństwo mamy nerki w tak dobrym stanie XD
  • Odpowiedz
@kulu Stan zapalny utrzymuje drożność przewodu tętniczego, który zapewnia przepływ krwi w organizmie dziecka (wygoogluj sobie krążenie płodowe). Normalnie przewód zarasta samoistnie w ciągu kilku dni po urodzeniu, co jest adaptacją niezbędną do włączenia krążenia płucnego do krwioobiegu (bo dziecko przestaje otrzymywać tlen od matki przez łożysko). Jeśli zahamujemy stan zapalny podczas III trymestru to przewód Botalla (tętniczy) zarośnie już w życiu płodowym co dla płodu skończy się zgonem.
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: biorę to od dziecka bo tylko to pomagało. Jestem niewrażliwa na paracetamol, a mój niebieski jak ma ból głowy to tylko eferalgan albo apap xD dla mnie to niesamowite bo paracetamol u mnie nie działa przeciwbólowo, jedynie obniża gorączkę..
Mam pytanie odnośnie płodności. Czy to chodzi o krótkotrwałe stosowanie, że np w tym tyg jem bo mam bóle i wtedy obniża się płodność czy ogółem? Bo jem od dziecka i
  • Odpowiedz
@kulu: oprócz tego, co już zostało napisane o przewodzie Botalla, to dochodzi do tego jeszcze wpływ na akcję porodową - może zostać opóźniona lub wydłużona i mamy również większe ryzyko krwotoków spowodowane zmniejszeniem krzepliwości krwi
  • Odpowiedz