Wpis z mikrobloga

Jak to jest z rękojmią? Kupiłem na Allegro radio. W opisie zaznaczone było, że z pilotem jest. Pilota nie dostałem. Sklep się przyznał, że się pomylili. Ja na podstawie rękojmi chciałem, aby mi dosłali pilot albo obniżyli cenę radia kwotę zakupu pilota przeze mnie (99 zł). Odrzucili moje żądanie i proponują cały czas odesłanie produktu i zwrot całych środków. Tylko ja nie chcę radia zwracać. Mogą proponować mi zwrot produktu i środków zamiast obniżenia ceny albo uzupełnienia zestawu?
#rekojmia #prawo #pytaniedoeksperta
  • 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Adrian77: art. 569 § 1 Kodeksu cywilnego: Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę [czyli brak pilota], kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie.

Czyli sprzedawca dostarcza nowe radio z pilotem albo sam pilot. Jeśli tego nie zrobi, to musi obniżyć cenę. To wprost wynika z tego przepisu.
@Adrian77: nie może. Jako kupujący możesz żądać obniżenia ceny (nawet bez chęci odstąpienia od umowy). Sprzedawca musi to zaakceptować, chyba że "niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie". Innymi słowy, sprzedawca nie może sobie wymyślić, że zażąda zwrotu produktu i zwróci całą cenę.

Mówiąc prościej, jeśli zażądałeś obniżenia ceny, to sprzedawca może (według jego wyboru):
a) dosłać pilot (tj. usunąć wadę),
b) zażądać