Wpis z mikrobloga

#nas #plex #streaming

Tworzę wideo-archiwum rodzinne (kilkadziesiąt filmów), które chciałbym w łatwy sposób udostępnić rodzinie, żeby mieli do niego dostęp "na życzenie" (YouTube czy Vimeo nie wchodzą w grę). Czy serwis typu Plex sprawdziłby się w tym przypadku?
  • 15
@retardo: plex z perspektywy niedzielnego użytkownika jest w #!$%@? nieintuicyjny ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie muszę chyba wspominać o takiej #!$%@? jak domyślne ustawienie "Oryginalnej" jakości streamowania zdalnego jako opcję domyślną, której nie potrafią zrobić od kilku lat.
@FLAC: mi się wydaje, że to celowy zabieg dla osób jak OP. Stawiasz coś na jakimś kąkuterku, no generalnie niemocnej maszynie i chętnie byś wyłączył transkoder. Ale jak? No prosta sprawa, kup Plex Passa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

edit: w sumie teraz patrzę i można to wyłączyć całkowicie bez passa, ciekawe. Miałem wrażenie że limiter + wyłączanie były pass featursami. To masz rację, #!$%@? xD
@retardo: właśnie sporo osób chce żeby albo z poziomu serwera ustawiać domyślną jakość klienta albo żeby klient był domyślnie na "Original". Bo potem właśnie stawiasz serwerek na starym PC który do streamingu nie potrzebuje super wydajności, bo tylko wysyła dane. A kumpel instaluje plexa i domyślnie ma "720p 2 Mbps" i twój komputerek się topi bo konwertuje wszystko jak leci xD nawet jeśli odbiornik potrafi otworzyć każde wideo w jakości domyślnej.
@FLAC: A więc jednak zostawili te ograniczenie ale w jeszcze gorszym wydaniu xD

@mrdavidcc w zasadzie cokolwiek, może byc twój komp, możesz jakiś używany terminal w stylu thinclient czy hp t620/t630. na raspberrypi też da radę. jak nie transkodujesz to plex w zasadzie nic nie pożera zasobów.
Pytanie następne, jakie sprzęty byłyby optymalne jako serwery pod tego typu projekt?

to bierz coś z intelem 8 generacji minimum

@mrdavidcc: @FLAC: jak dla mnie przesada. ja kupiłem jakiegoś starego supermicro 1U (Intel(R) Xeon(R) CPU E5620 @ 2.40GHz) dosłownie za 200 PLN i bez problemu transkoduje wszystko. do tego mam miejsce na 8 dysków i kontroler RAID, co przy takich kolekcjach ma znaczenie ( ͡° ͜ʖ ͡°
@mrdavidcc jak tylko kilka Twoich filmów to i tak bym poszedł w jakąś tanią maszynę i po prostu po wrzuceniu filmów zoptymalizowałbym do mniejszych rozdzielczości. Z 4k to musisz mieć na prawdę mocną maszynę oraz pamiętaj że transkodowanie hardwerowe wymaga plex pass
@biauek_jak_mogles: A patrzyłeś na pobór prądu? Licząc, że takie serwery często pobierają 100W prądu to wychodzi 57zł miesięcznie. Dla porównania mam serwer na Core i3 10300 i miesięczny koszt oscyluje w okolicach 18zł. Z tej różnicy robi się 936zł oszczędności w ciągu 2 lat.
Intel 10gen są świetnie wycenione, a przy wyborze układu ze zintegrowaną kartą graficzną, będziemy również mieli możliwość transkodowania video, bez znacznego obciążania CPU, na wiele maszyn jednocześnie.