Wpis z mikrobloga

(Nie bijcie, nigdy nie mialem kredytu) ale jak sie kupuje mieszkanie z wtornego na kredyt? Najpierw jest umowa ze sprzedawca a potem sie atakuje banki i wybiera ten co da najlepszy dil? Na ile taka umowa rezerwacyjna na ogol blokuje nierucha dla mnie i jaka to konkretnie umowa? #nieruchomosci
  • 33
  • Odpowiedz
@affairz:
1. sprawdzasz "na sucho" swoją zdolność kredytową z jakimś ekspertem finansowym
2. Szukasz sobie nieruchomości, na którą teoretycznie będziesz miał zdolność kredytową
3. Podpisujesz umowę przedwstępną ze sprzedającym i wpłacasz zadatek (umowa może być zwykła cywilno-prawna lub notarialna - notarialna jest bardziej wiążąca)
4. Starasz się o kredyt na tę konkretną nieruchomość - czyli składasz wnioski w kilku bankach, czekasz na decyzje, porównujesz, wybierasz jedną ofertę. Całość tego procesu zajmuje
  • Odpowiedz
@mklaudia: dzięki za super wyczerpującą odpowiedź. a co jeśli byłby przypał na zasadzie, że jednak z kredytem mi nie pykło (pewnie jest milion sytuacji, jak choćby stale zaostrzająca się polityka kredytowa - stupki) rozumiem, że jestem o zadatek do tyłu? ile % wartości nieruchomości na ogół wynosi taki zadatek? czy umowa przedwstępna jakoś wspomina o tym, że będzie hipoteka? czy gdybym zamiast hipoteki dopożyczył się w rodzinie to wszystko jest ok
  • Odpowiedz
@affairz: ad pkt 3:
Przy podpisywaniu umowy przedwstępnej najczęściej wpłaca się jakiś zadatek. Jeśli Ty potem zrezygnujesz z mieszkania, to ten zadatek nie zostanie Ci zwrócony. Jeśli sprzedający się rozmyśli, to masz prawo domagać się zwrotu zadatku w podwójnej wysokości. No i teoretycznie to właśnie ten zadatek ma być jakimś takim strażnikiem, by żadna ze stron się nie wycofała, bo wtedy straci na tym zadatku. Ale no nie jest to dla
  • Odpowiedz
@affairz: oczywiście zdarza się, że kredytu się nie dostanie, zwlaszcza teraz :) w defaultowej wersji jeśli nie dostaniesz nigdzie kredytu, no to musisz się wycofać z transakcji i tym samym Twój zadatek przepada. Z tego powodu warto próbować dogadać się ze sprzedającym albo na niską kwotę tego zadatku, albo na dodatkowy zapis, że w przypadku odmów z np. 3 banków to po prostu oddają Ci zadatek i się rozchodzicie, umowa rozwiązana.
  • Odpowiedz
@affairz:
Zamiast zadatku możesz zapłacić zaliczkę.
Zadatek a zaliczka – różnica
Jeśli podpisałeś umowę przedwstępną kupna mieszkania, ale z jakiegoś powodu musisz się z niej wycofać, to zadatek przepada na rzecz sprzedającego. Jeśli w umowie zapisana jest zaliczka, to wpłacona kwota wróci na Twoje konto.
  • Odpowiedz
@affairz: na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że umowa przedwstępna (a przynajmniej ta notarialna) zawiera wzmiankę o tym, że na zapłatę kwoty będzie wzięty kredyt. Jest też wtedy wyszczególnione ile Ty wplacasz swojego wkładu, ile pieniędzy będzie pochodziło z kredytu, do kiedy Ty masz czas uregulować wkład własny, do kiedy bank ma czas na przelanie reszty itp. Nie wiem co w przypadku, gdy w trakcie zmienisz zdanie i jednak zamiast kredytu będziesz
  • Odpowiedz
@affairz: Znajdujesz nieruchomość, umowa przedwstępna, doradca kredytowy i zapytanie o zdolność do banków, decyzja banku, podpisanie umowy, notariusz i podpisanie umowy właściwej ze sprzedającym, wypłata kasy przez bank, parapetówa na nowym kwadracie.
  • Odpowiedz
a co jeśli byłby przypał na zasadzie, że jednak z kredytem mi nie pykło


@affairz: W umowie przedwstępnej umawiasz się na zaliczkę lub zadatek. W przypadku zadatku płacisz jego dwukrotność, jeżeli to z Twojej winy nie dojdzie do sfinalizowania umowy. Takie warunki z reguły uzgadniasz w umowie przedwstępnej.
  • Odpowiedz
  • 2
@arysto2011 nie, dwukrotność zadatku wypłaca Ci druga strona jeśli umowa nie zostanie dotrzymana z jej winy, tj. oddaje Ci to co Ty zapłaciłeś plus musi dołożyć taką samą kwotę jako rekompensatę dla Ciebie.

Jeśli to Ty nie dotrzymasz umowy, to przepada tylko to co zapłaciłeś, nie żadna dwukrotność.
  • Odpowiedz
  • 2
@arysto2011 domyslnie wg przepisów jest tak jak napisałem - jeśli umowę zerwie wpłacający zadatek, to traci go w całości, a jeśli umowę zerwie otrzymujący zadatek, to wpłacający może żądać wypłaty dwukrotności wpłaconej kwoty.
  • Odpowiedz
@mklaudia: bardzo nie lubię, jak ktoś się na czymś nie do końca zna, a próbuje pomóc. co to jest umowa cywilno-prawna? chodzi ci zapewne o umowę w formie pisemnej. żadna z nich nie jest bardziej wiążąca, a jedynie pozwala na dochodzenie innych roszczeń w przypadku niewywiązania się z niej (forma pisemna - nie możesz dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej, a tylko roszczeń odszkodowawczych, forma aktu notarialnego - można dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej).
  • Odpowiedz
żadna z nich nie jest bardziej wiążąca

forma pisemna - nie możesz dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej

forma aktu notarialnego - można dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej

@mirkowa1000: no jak dla mnie to notarialna jest zdecydowanie bardziej wiazaca, tylko napisano to nie po prawniczemu i sie czepiasz na sile xD

Dodatkowo standardem w umowach jest uwzględnienie postanowienia

jest czeste, ale do standardu daleko, duzo osob sie nie zgadza na zwrot calosci
  • Odpowiedz
@fortySeven: błagam, jak jakaś umowa może być bardziej wiążąca, a inna mniej... serio po co się wypowiadać, jak się o prawie nie ma pojęcia za bardzo? później ludzie zapieprzają do notariusza nie wiadomo po co i tracą hajs, ale to ja się czepiam na siłę XD ciekawe czy na tematy takie jak astrofizyka też się wypowiadacie bez sensu.
  • Odpowiedz
@mirkowa1000: no faktycznie, przy jednej sprzedajacy rezygnuje i gowno mozesz, przy drugiej mozesz dochodzic jej realizacji na drodze sądowej. Faktycznie, zero roznicy xD

napisano to nie po prawniczemu i sie czepiasz na sile


To^2
  • Odpowiedz
@fortySeven: ale ty umiesz czytać, tak? przecież ja dokładnie tę różnicę wymieniłam w komentarzu wyżej...

można się zabezpieczyć zadatkiem i oszczędzić pieniądze na notariuszu, ale jak tam chcecie w sumie, niewiele mnie to obchodzi, im więcej takich jeleni tym dla mnie lepiej.
  • Odpowiedz