Wpis z mikrobloga

Polacy to naród, który kieruje się krótkoterminowymi zyskami - rzekomo są nawet badania potwierdzające tą hipotezę. Z każdym handlowcem, z którym miałem okazję rozmawiać (nie ważne jaka to branża) dla statystycznego Polaka liczy się głównie to, by w momencie zakupu było tanio. Nie zastanawia się, czy to co kupuje będzie dobrze funkcjonowało za 5 czy 10 lat, jakie będą późniejsze koszty obsługi czy ewentualnej naprawy. Ma być tanio w momencie, w którym on kupuje i basta.

Ostatnie lata, gdy 0,5 miliona gospodarstw zaciągnęło kredyty na przewartościowane mieszkania, kierując się przede wszystkim ultra-niską ratą, to tylko potwierdzenie tej smutnej hipotezy. Oczywiście nie dziwi mnie, że tak cieszą się z wakacji kredytowych - to kolejny krótkoterminowy zysk, gdyż tak naprawdę w dłuższej perspektywie i tak zapłacą więcej, bo to pozwoli RPP na dalsze podwyżki stóp.

Polacy to świetni fachowcy, ale fatalni stratedzy, także w finansach. Winę za niepowodzenie swych wyborów potrafią zawsze zwalić na kogoś (rzadko kiedy winią siebie), nie wyciągają też konsekwencji. Decydenci, banki i korporacje bardzo dobrze o tym wiedzą, dlatego Polska jest dla nich bardzo łakomym kąskiem i dojną krową. Przepis jest bardzo prosty - daj coś za półdarmo, zmonetyzuj to granic bólu, a gdy zacznie jęczeć to znajdź winnego.

#nieruchomosci #ekonomia #finanse #kredythipoteczny
Pobierz
źródło: comment_1654370992MExggheehfiR8mvOjCYO1d.jpg
  • 25
@jakub-iwanski: natchnąłeś mnie do dodania jeszcze jednego posta xD
https://www.wykop.pl/wpis/65969777/bloki-na-modelowym-osiedlu-xd-nowe-zerniki-w-miesc/

Najlepsze, że ludzie kupują kwadrat oczami płacąc ogromny hajs, nawet nie wiedząc jakie gówno się teraz buduje. Oczywiście te bloki wyglądają na pierwszy rzut oka przepięknie, ale fachowcy którzy przy tym pracują i potrafią "zajrzeć pod maskę" mają zgoła odmienne zdanie.
@kaaban nikt nie prowadzi żadnych statystyk ani badań w tym temacie, natomiast pogadaj sobie z elektrykiem czy tynkarzem "przy wódce" który robi w dzisiejszej deweloperce, to się dowiesz.

I nie chodzi tylko o to, że czasami im się nie chce dokładnie robić, ale głównie dlatego że deweloperzy tak cisną, że zrobienie dobrze nie jest możliwe, więc robią na #!$%@? bo taki jest klimat.

Liczy się marża bo klient i tak kupi.
@kaaban: I jeszcze to: https://www.rp.pl/nieruchomosci/art16216791-nabywcy-mieszkan-slono-placa-za-oszczednosci-deweloperow

„Fachowcy z branży zwracają uwagę na występujące na budowach zjawisko podmieniania materiałów.– Niejednokrotnie zdarza się, że na budowę zakupuje się pewną partię materiałów dobrych, spełniających wszystkie standardy, a później kupuje się gorsze, tańsze, bo jak się położy tynk, to nikt się nie pozna – mówi Waldemar Mazan, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców Budownictwa Unia Budowlana.”
@kaaban: a choćby ścianki wewnętrzne z bloczka na 6 cm. Ściany zewnętrzne bywają lane z betonu z gruchy i jak się chłopakom zbije szalunek, tak wychodzi ściana (korygują to potem tynkiem, więc u góry kondygnacji możesz mieć tynku 3 mm, przy podłodze 5 cm), jak są małe i precyzyjne spadki np na dachu czy w rynnach to często to wychodzi tak, że nie wychodzi (spadek jest taki, jak w Wiśle, albo
@jakub-iwanski: natchnąłeś mnie do dodania jeszcze jednego posta xD

https://www.wykop.pl/wpis/65969777/bloki-na-modelowym-osiedlu-xd-nowe-zerniki-w-miesc/

Najlepsze, że ludzie kupują kwadrat oczami płacąc ogromny hajs, nawet nie wiedząc jakie gówno się teraz buduje. Oczywiście te bloki wyglądają na pierwszy rzut oka przepięknie, ale fachowcy którzy przy tym pracują i potrafią "zajrzeć pod maskę" mają zgoła odmienne zdanie.

@mookie: Jak zajrzeć pod maskę w mieszkaniu? Wywiercić dziurę?
@kaaban czasami tak trzeba, przychodzi wykończeniowiec i robi dziurę w posadzce by przerobić odpływ po czym okazuje się że ta ma 3cm.

Elektryk jest w stanie ocenić jakość kabli po wystających przewodach w puszkach, ale nie wie jak są przykryte tynkiem, to wychodzi później w trakcie używania po kilku latach np pojawiają się ciemne smugi na ścianie - to przebijają słabej jakości przewody przykryte zbyt płytko.

Dobry tynkarz dotknie ręką i przyłoży
@Cierniostwor podkteśliłem że to równowartość minimalnej krajowej na zachodzie, bo może komuś wydawać się że to jest dużo.
Zarobki wschodnie ale ceny zachodnie. Za benzynę płacisz już 1.8EUR tyle co Niemiec cz Hiszpan xDDD
@mookie: Nie wolno robić ci dziur w posadzce w nowym mieszkaniu

Pierwszy raz w życiu słyszę żeby ktoś wymyślał złej jakości przewody XD ale zawsze możesz je wymienić

Co to za deweloper który maluje ci ściany?
@kaaban: Ja wynajmuje mieszkanie dość tanio - od developera XD mam te same stawki od 4-5 lat. W tym czasie tynki na ścianach pękają i farba się łuszczy - mimo "prawidłowej wentylacji". Wcześniej wynajmowałem starsze mieszkania i wszystko było ok. :)


@kochamschabowe: Dowod anegdotyczny to nie jest dowód. To że deweloper ci chuiowo wykończył mieszkanie nie znaczy że wszystkie są #!$%@?