Wpis z mikrobloga

@iredbox: Lepiej trzymać niskie stopy i #!$%@?ć całe państwo niż pół firm ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja się zgadzam, że nie można podnieść tak stóp procentowych gwałtownie ale trzeba to zrobić. +200pp co miesiąc do poziomu inflacji producenckiej.
  • Odpowiedz
@mickpl: Stopy procentowe podwyższyć minimalnie, ale mocno zwiększyć stopę rezerwy - tak żeby banki były zmuszone podwyższyć oprocentowanie lokat i rozpoczęcia ściągania kasy z rynku .
  • Odpowiedz
@mickpl: I jednocześnie zaproponowal 16 emeryturę i zamiast 500+ to 1000+, tarcze antyinflacyjne - dodatkowe rozdawnictwo, a i wsparcie dla kredytobiorców którzy wzięli kredyt pod korek - państwo spłaci za Ciebie
  • Odpowiedz
Ja bym podniósł powyżej inflacji bazowej i zwiększył stopę rezerwy. Ale co tam mogę wiedzieć, jestem tylko randomem z portalu ze śmiesznymi obrazkami.


@mickpl: i dorżnął gospodarkę kosztem zwalczenia inflacji
  • Odpowiedz
co byś zrobił ze stopami? Podniósł na 14%?


@spinel: xDDDD spokojnie #!$%@? jak mówiłem żeby #!$%@?ć 5% kiedy inflacja się rozkręcała to wieszczono upadek gospodarki xD Jak już będę stopy 14% to inflacja będzie dobijać do okolic 100% i wtedy też będzie rozkmina czy podwyższa stóp #!$%@? gospodarkę w międzyczasie w Polsce będzie plaga głodu nie widziana od II wojny światowej xD
  • Odpowiedz
@spinel: dokładnie - problem leży gdzie indziej, kredyty i tak już praktycznie leżą. Wszyscy w rządzie wiedzą co trzeba zrobić, ale nikt tego nie zrobi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
tak tak, najlepiej z dnia na dzień dowalić 10pp jak w Rosji


@spinel: Czyli co? tylko rezerwa obowiązkowa? Czy coś jeszcze byś zrobił?

W sumie to RPP jest w
  • Odpowiedz
@mickpl: fajnie czyta się komentarze ekspertów, którzy nawet nie wiedzą jak działała inflacja, ale myślą że są mądrzy, bo oglądali Kaczora Donalda a ostatnio idkryli pojęcie stóp procentowych i teraz chcą je podwyższać ile wlezie myśląc że to jakaś magiczna różdżka xD
Tak więc drogie misie, inflacja zależy po pierwsze od popytu i podaży. Stopy mogą regulować popyt, ale nie na wszytskie towary. Wzrost stóp nie ma wpływu np na
  • Odpowiedz
Ja bym podniósł powyżej inflacji bazowej i zwiększył stopę rezerwy. Ale co tam mogę wiedzieć, jestem tylko randomem z portalu ze śmiesznymi obrazkami.


@mickpl: ale nie można bo byłoby bezrobocie to nieodpowiedzialni ludzie tak mówią
podpisane A. Glapiński ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Prezes NBP
Które istnieje by walczyć z bezrobociem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@virgola: teraz jest już trochę późno. Można ograniczyć wszelkie "nowe" dodatki takie jak czternastki, dołożyć do tego cięcia w sasinówkach. Należy też przekazywać jasne komunikaty co do przyszłych działań dla inwestorów i instytucji finansowych. Unikałbym kretyńskich rozwiązań jak zamrożenie cen, wiboru, dopłaty do kredytu, kolejne tarcze. Podkuliłbym ogon w sporze z KE żeby odblokować środki w ramach KPO. Pewnie coś jeszcze, aczkolwiek zaznaczam że nie jestem ekspertem ani nie mam
  • Odpowiedz
Nie wiem czy tak łatwo wygrają wybory jak inflacja dobije do np. 30% XD Coś trzeba działać już teraz.


@mickpl: inflacja to tam #!$%@?, to jest uśredniona na wszystkim i tak.

Teraz jest ciepło i ludzie nie wiedzą co nas czeka w zimie. Przez sankcje i wojnę będzie bardzo drogo. Tona ekogroszku rok temu 900 dzisiaj 2600, wzrost #!$%@? x3. Wrócimy do czasów PRL gdzie ogłaszają 20. stopień zasilania i
  • Odpowiedz
teraz jest już trochę późno. Można ograniczyć wszelkie "nowe" dodatki takie jak czternastki, cięcia w sasinówkach. Należy też przekazywać jasne komunikaty co do przyszłych działań dla inwestorów i instytucji finansowych. Unikałbym kretyńskich rozwiązań jak zamrożenie cen, wiboru, dopłaty do kredytu, kolejne tarcze. Podkuliłbym ogon w sporze z KE żeby odblokować środki w ramach KPO. Pewnie coś jeszcze, aczkolwiek zaznaczam że nie jestem ekspertem ani nie mam wykształcenia ekonomicznego tylko trochę słucham i czytam co mają do powiedzenia różne środowiska.


Generalnie ok, ale pytałeś:

co byś zrobił ze stopami? Podniósł na 14%? Przecież każdy średnio rozgarnięty wie, że to w naszych warunkach nic nie daje bo przyczyny są inne.


Czyli
  • Odpowiedz
Wzrost stóp nie ma wpływu np na ceny żywności


@lagi_mozgu:
No, chyba że kupujesz żywność z zewnątrz, albo czynniki produkcji rolnej są z zewnątrz (np. paliwo, nawozy) i dzięki podwyżce stóp wzmacnia Ci się waluta i jednak te towary z zagranicy masz trochę taniej, co?
  • Odpowiedz
@virgola: pełna zgoda co do destrukcji popytu. Ale stopy należy podnosić powoli (czyli tak jak teraz) i systematycznie przy jasnych komunikatach i zgodnej polityce rządu. Sam wpływ stóp to też perspektywa kilku miesięcy a nie dni. Bo gwałtowne działania raczej już nie poprawią sytuacji.
  • Odpowiedz