Wpis z mikrobloga

Cześć,

Dostałem w pracy 'hot topic' dotyczący wyceny kosztów produkcji różnych elementów ze stali (nikt wcześniej tego w firmie nie prowadził) - poczynając od klatek bezpieczeństwa, rollbarów, konstrukcji kratowych itp; Ogólnie elementy spawane, gięte, szlifowane, polerowane, frezowane i inne obróbki plastyczno/ubytkowe, ale w wiekszości wykonane z stali.

Chcę się poradzić mirków, jak podejść do tematu wycen? Dzielić ilość cięć profili potrzebnych do wykonania elementu, długość położonej spoiny czy czasu pracy spawacza? Czy macie jakieś rady dla początkującego?

#pracbaza #inzynieria #cnc #biznes #wycena #metalurgia
  • 10
mogę podpowiedzieć tylko tyle, że tam gdzie pracowałem to technolog zajmował się wyceną takich rzeczy, łącznie z czasem na każdą operację (były od tego specjalne tabelki z normami) Do większych detali liczony był metr drutu spawalniczego i z tego kg szpuli.
@kartofel: to niestety jest za mało, trzeba doliczyć inne operacje plastyczne i obróbkowe
@PossessedPriest: to też jest jeden z sposobów, ale jeżeli chodzi o szybką wycenę to kaplica : |
@StaraSzopa: dzięki, zawsze się przyda
@JolajnaLola: Właśnie sytuacja wygląda tak, że sam mam przygotować takie wyceny ponieważ inne działy dają wartości hamujące klientów. Ich sposób wyliczania jest zbyt prymitywny i generuję niepotrzebne koszty na które nie zgadza się
@waskizlo: Dokładnie ujęte w samo sedno. Ja mam w głowie plan jak to wyliczać, ale pewnych zmiennych nie jestem w stanie ogarnąć bo
a) nie mam dostępu do danych
b) nie mam komu zlecić terminarzy czasowych, liczenia czasu na operację, czy pan józek z działu A spawa szybciej niż pan franek z działu B,
itp itd.
Jak już zaznaczałem jest to "hot topic", ale bardziej też jako dodatek do rozwoju moich