Wpis z mikrobloga

Mirki i mirabelki z #testowanieoprogramowania - pomóżcie ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Od dwóch miesięcy pracuję jako tester oprogramowania, generalnie idzie mi dobrze, obok manualnego testowania piszę też automaty (Cypress, uczyłem się sam). Będę chciał po 3 miesiącach pracy iść po podwyżkę, bo w stosunku do tego co robię wydaje mi się, że stawka którą mam jest śmiesznie niska (aczkolwiek oczywiście zgodziłem się na taką, bo zależało mi na pierwszym komercyjnym doświadczeniu w testowaniu).

Obok testowania web, dojdzie jeszcze za chwilę apka na iOS. Automatyzacja w Cypressie plus umiem sobie skonfigurować lokalne środowisko i umiem trochę w gita (branche, commitowanie i takie tam).

Przeglądnąłem justjoinit i pracodawcy dla samego juniora w automatach proponują na start 4,5-5k netto. Potrzebuję odpowiedzi na dwa pytania:
- czy faktycznie uważacie, że za to co napisałem da się wyszarpać minimum te 4,5k netto (UoP)?
- czy ktoś z Was miał podobnie, że zatrudnił się na start za niską stawkę, a po jakimś czasie u tego samego pracodawcy udało mu się wyszarpać niezłą podwyżkę (w moim przypadku miałbym przeskok o trochę ponad 1k, gdybym wycelował w te 4,5k)?

Pracuje mi się dobrze, umowę dostałem na czas nieokreślony od razu, pracujemy w pełni zdalnie na służbowym sprzęcie. Jednak w ogłoszeniu była mowa o okresie próbnym więc jak nie będzie co do mnie zastrzeżeń to na pewno będę chciał pogadać z pracodawcą o kasie.
  • 10
wcy dla samego juniora w automatach proponują na start 4,5-5k netto. Potrzebuję odpowiedzi na dwa pytania:

- czy faktycznie uważacie, że za to co napisałem da się wyszarpać minimum te 4,5k netto (UoP)?

- czy ktoś z Was miał podobnie, że zatrudnił się na start za niską stawkę, a po jakimś czasie u tego samego pracodawcy udało mu się wyszarpać niezłą podwyżkę (w moim przypadku miałbym przeskok o trochę ponad 1k, gdybym
@OSH1980: powiem Ci mniej więcej co ja robiłem, bo podejrzewam że dużo zalezy:
- przygotowywałem się jakieś kilka miesięcy,
- podszlifowałem htmla, ucząc się od podstaw cssa - postawiłem prostą stronę o mnie (responsywną XD) aby pokazać, że nauka technologii mi nie jest straszna i szybko łapię,
- konto na utest jeszcze zanim zacząłem czytać o teorii (bo za nią nie przepadam ( ͡° ͜ʖ ͡°)),
-
@Sierran: wiesz co zgadzam się co do formy współpracy, myślę o działalności, ale raczej przy wyższych zarobkach (nigdy nie miałem działalności więc skorzystałbym dość fajnie na zusie w pierwszych 2 latach) - zawsze myślałem, że najlepiej iść na b2b przy 10k zarobku, jeżeli uważasz, że dla 5k na czysto też się opłaca b2b to chętnie przeczytam o Twoim punkcie widzenia w tej kwestii.
@imo0mfg: Nie chce Cię wprowadzać w błąd, nie liczyłem od ilu teraz opłaca się b2b. Wcześniej to większość 6-7k na UoP uciekała już na b2b bo się opłacało :) Ale masz bardzo dobre podejście, moją jedyną radą to się nie bać! Głupio mi było ostatnio zmieniać pracę po 4 miesiącach, bo uważałem że to za mało.. Ale wyszło na to że mam o wiele lepszą ekipe, lepszą pensje i ogólnie miodzio
@imo0mfg:
Zmiana wynagrodzenia w IT trochę tak wygląda,
ja bym zrobił tak że poszedł na jakąś rozmowę za te 5k i zobaczył czy i ile ci zaproponują. Potem bierzesz ta kwotę odejmujesz podatek od wyjścia ze strefy kompotu (zmiana firmy to zawsze trochę hazard bo może być lepiej a może być gorzej i pytanie czy to gorzej zrekompensuje ci większy hajs). Z takim doświadczeniem idziesz do obecnego pracodawcy i mówisz. Umiem
@imo0mfg: u mnie testerzy manualni juniorzy dostają 4,5k na start, więc jeśli ciśniesz też automaty za 3,5, to robisz to za naprawdę psie pieniądze. Jeśli nie dadzą Ci podwyżki u siebie, to szukaj nowej pracy. Można nawet i po pół roku, jak się dobrze sprzedasz, to na początku z każdą zmiana pracy można nawet podwoić zarobki. Powodzonka!
@imo0mfg: exp zawodowy masz < rok? Ja bym cisnął koniecznie po okresie próbnym podwyżkę, ale pierwszy rok-dwa na spokojnie, czyli zdobywaj doświadczenie w pracy z ludźmi, różnymi projektami, żebyś nabył ogłady, popatrzył jakie są różne problemy i jak je rozwiązywać. Taki problem solving i umiejetność działania w konkretnych ciężkich sytuacjach definiuje Cię potem jako dobrego testera.

Myśle ze około 2 lata expa to granica po której możesz próbować ugrywać naprawdę dobre
czy faktycznie uważacie, że za to co napisałem da się wyszarpać minimum te 4,5k netto (UoP)?


@imo0mfg: tak, a nawet więcej, jak masz solidne podstawy, znasz teorię, nie straszne ci programowanie (testów) no to spokojnie idzie wyciągnąć 8k netto w innej firmie.

czy ktoś z Was miał podobnie, że zatrudnił się na start za niską stawkę, a po jakimś czasie u tego samego pracodawcy udało mu się wyszarpać niezłą podwyżkę (w
@imo0mfg: A ile masz teraz? Masz tylko 2 miesiące doświadczenia, więc nie poszalejesz. 500-1000 zł wiecej niz masz teraz będzie ok, o ile pracodawca nie powie że pierwsza podwyżka po 6 miesiacach