Wpis z mikrobloga

Chciałbym sobie postawić albo kupić mały serwer multimediów / torrent box. Media chciałbym odtwarzać na telewizorze Samsung. Mam dysk zewnętrzny Seagate One Touch 4 TB, chciałbym go wykorzystać w tym celu. Budżet to 1000 zł. Potrzebuję tak naprawdę tylko mieć możliwość ciągnięcia torrentów, przechowywania i odtwarzania filmów i zdjęć. 2 porty USB, wyjście HDMI i chyba więcej mi nie potrzeba. Nie potrzeba mi wielu kieszeni na dyski wewnętrzne (2 max). Fajnie jakby całość była jak najmniejsza żeby trzymać to w szafce pod TV. Czego szukać, gdzie zacząć? Widzę następujące opcje:

1. Najtańsza opcja - #raspberrypi - czy 3B będzie to w stanie udźwignąć? Z tego co widzę to do takich zastosowań ludzie polecają wersję 4
2. Qnap / Synology - jaki model byłby tu adekwatny?
3. Jakiś inny serwer, pomysł?

#torrent #torrentbox #nas #pcmasterrace
  • 23
@Szczaf: raspi3 to spokojnie pociągnie pod warunkiem, że nie będziesz oglądał video kodowanego w H265 - raspi3 sobie z tym nie radzi w ogóle, raspi4 ponoć ma sprzętowy kodek h265, ale różnie ludzie piszą; raspi zeżre Ci mniej prądu niż mini komp i zajmie mniej miejsca; mini komp da Ci większe możliwości, jak w przyszłości zechcesz na nim odpalać bardziej zasobożerne usługi
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@FLAC: @Szczaf: jest jak mówisz, tylko warto zwrócić uwagę że malina większą niż 2GB jest droga, a za 400zl kupujesz na allegro minipc. M710q ostatnio za 800zl kupiłem z 16GB ram i dyskiem ssd i to ma wydajność miażdżącą w porównaniu z rpi4. Na tym na luzaku na Windows odpalasz film 4k na YouTube i jednocześnie robisz coś w tle. W idle 5W, w szczycie 25. Zajebista obudowa na 2
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vstol: jeden 2.5" i jeden nvme.
Jak potrzebujesz dużo taniego storage to wiadomo że HDD, ale wtedy musisz wejść w dużo większe kompy, albo wejść w qnap/synology itp. A to wydatek pod 2-3k jak chcesz na tym stawiać cokolwiek prócz storage i nie zawieść się żałosna wydajnością. Potem jeszcze plaku plaku jak padnie i trzeba żyć 3 tygodnie bez storage całkiem albo kupić nowy.

Jak ktoś potrzebuje do prostych zastosowań są
@Szczaf: rpi3 wystarczy a dla spokoju mozna wziac rpi4 8GB + SSD (na system starczy jakiś mały) + dysk zewnetrzny.
U mnie jest tak Rpi4 8GB
w USB
+ 120GB SSD (raspbian) w kieszeni USB podpięte po samym USB bo 2,5''
+ Conbee (smart home - odczyt czujników)
+ 4GB HDD WD RED w kieszeni USB + dodatkowe zasilanie bo 3,5''
+ 1 USB wolne na upratego mozna by drugi 4GB
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@obieq: tak tylko jak już wyżej pisali, cena rpi4 jest tak wysoka, że praktycznie za tą samą można kupić małego PC, który zje rpi4 dlatego nie ide tą drogą