Wpis z mikrobloga

ANTYNATALIZM JAKO TĘSKNOTA

Pod wpływem lektury głównie Ciorana ale i Nietzsche doszedłem do wniosku, że antynatalizm to u mnie odpowiedź na tęsknotę za nieistnieniem. Pewnie nie jest to zbyt oryginalne i nowe, ale po prostu w prostych słowach jestem w stanie ująć lata swoich intuicji i niewypowiedzianych przemyśleń.

Jest to tęsknota za byciem jednością ze światem natury. Aktualnie czuję się z niego wyobcowany, co obecna cywilizacja niesamowicie potęguje. Tęsknota za byciem świadomością, ale nieucieleśnioną. Być wiatrem, oceanem, deszczem, liściem na drzewie. Nie brzmi to zbyt logicznie, ale każdy kto przebywa dużo w lesie czy górach zrozumie.

W ujęciu psychologii często spotykam się z koncepcją, że człowiek całe życie walczy z traumą narodzin. Traumą w takim sensie, że zostaliśmy wydobyci z brzucha gdzie było ciepło oraz jedzenie i zostaliśmy rzuceni w zimny świat, gdzie na to jedzenie trzeba #!$%@?ć. Ciekawe jest to, że po dużych dawkach LSD przeżywa się czasami stan podobny do "ponownych narodzin". Wychodzenie z kanału rodnego. Może psychika musi zinterpretować to doświadczenie na nowo? Zintegrować, niczym weterani z PTSD śmierć kolegi na polu walki.

Nie chodzi o to żeby siedzieć załamanym w pokoju. Ale ten stan melancholii, czasem mniejszy czasem większy, jest ze mną od zawsze. Nigdy nie dałem sobie wmówić depresji, bo wiem że to nie to. Ale jeśli macie myśli samobójcze - skonsultujcie to ze specjalistą. Świat potrzebuje ludzi wątpiących.

Pozostaje mi żyć z tym stanem. Wszyscy #!$%@? bezsensu, w tym ja. To jest absurdalne. Nasze istnienie tutaj jest absurdalne. Nie jestem w stanie nikomu narzucić nierozmnażania się, tylko sobie. Zatem może naszą rolą jest nieagresywne przypominanie człowiekowi, że jak to ujął Cioran jego kontrakt z życiem może zostać unieważniony w każdym momencie i żeby nie brać tego wszystkiego zbyt poważnie. Amor fati. Malujmy obrazy, działajmy charytatywnie, cokolwiek ktokolwiek sobie dobierze. Ja zacząłem od tłumaczenia podcastów, żeby dobry przekaz leciał w świat #pdk. Redukcja szkód jako filozofia życiowa.

Sam Cioran nie był stricte antynatalistą ale pozostawiam wybrane fragmenty dla zainteresowanych.

https://quotepark.com/pl/autorzy/emil-cioran/

Moje tłumaczenie podcastu Philisophize This - Absurdity and Nothingness, czytane przez mojego ziomka:

https://www.youtube.com/watch?v=ytCExf8DsqQ

#antynatalizm #emilcioran #cioran #egzystencjalizm #filozofia #absurdyzm
niggerinthebox - ANTYNATALIZM JAKO TĘSKNOTA

Pod wpływem lektury głównie Ciorana al...

źródło: comment_1652870624oGJmOfKcifvO20vTeeLjuD.jpg

Pobierz
  • 5