Wpis z mikrobloga

Cześć, jestem bezrobotny i szukający pracy zarejestrowany w UP, co mogę robić żeby nie narobić bajzlu w statusie bezrobotnego a jednocześnie nie zdziadzieć do reszty siedząc w domu na wykopie? chciałbym zamieścić ogłoszenie na lokalnym serwisie ogłoszeniowym że wymienię drobne usługi komputerowca/drobiazgi programistyczne za jakiś barter głównie używane przedmioty. da się to jakoś zrobić
na razie nie szukam poważnej roboty w IT a to czego szukam nie znalazłem jeszcze.
#praca
  • 6
@noHuman: Każda osoba bezrobotna musi przestrzegać swoich obowiązków. Jak wskazuje nazwa - niemożliwe jest podjęcie jakiejkolwiek pracy zarobkowej, czy to na umowę zlecenie, czy na umowę o dzieło. Istnieje przepis prawny mówiący, że osoba bezrobotna ma obowiązek zawiadomić Urząd Pracy o podjęciu aktywności zawodowej w ciągu 7 dni od jej rozpoczęcia. Wówczas następuje wyrejestrowanie z Urzędu Pracy. Złamanie zasad grozi karą grzywny rozpoczynającą się od 500 zł. Ergo cokolwiek robisz, aby
Ergo cokolwiek robisz, aby dorobić, nie rób tego na papierze, a kasę zbieraj pod stołem


@rol-ex: wiem ale tu chodzi nie o kasę tylko o podstawową aktywność i kontakt z ludźmi i naprawdę o 'jakiś barter głównie używane przedmioty' więc zdało by się poznać zasady 'gry' bo może da się coś robić.
@noHuman: to, że jesteś zarejestrowany w UP i masz status bezrobotnego nie odbiera ci możliwości poszukiwania pracy na własna rękę, nawiązywania kontaktów zawodowych, samodzielnego podnoszenia kompetencji etc.
@noHuman: dlatego ci napisałem:

cokolwiek robisz, aby dorobić, nie rób tego na papierze, a kasę zbieraj pod stołem


artykuł który zalinkowałeś wprowadza troche w błąd - autor twierdzi, że działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą - tymczasem działalność nieewidencjonowana ( wg przepisów z kwietnia 2018 r.), to rodzaj aktywności gospodarczej, która spełnia znamiona działalności gospodarczej, ale ze względu na niskie zarobki (do określonego w ustawie limitu) korzysta ze zwolnienia z rejestracji
IMO o ile nie masz zasiłku, to cały cyrk z bezrobociem to idzie o kant d... rozbić - więcej z tego problemów, niż realnych korzyści.


@rol-ex: A co z ubezpieczeniem? O ile sie nie myle to aż 500zl miesięcznie kosztuje. Sam tylko z tego powodu jestem zarejestrowany w UP, a tak to troche dorabiam na giełdzie i troche z prowizji na reflinkach. Potem rozliczam sie z PIT 17% z profitu za